100 Bin Kişiye İstihdam Sağlanacak

Hükümetin üzerinde çalışmaya devam ettiği yeni KHK ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri üretim üssü haline gelecek. Yapılacak desteklerle 100 bin yeni istihdam sağlanacak.

Hükümetin, bir süredir üstünde çalıştığı Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) son biçimi verildi. Kısa bir vakit içerisinde yayımlanması beklenilen KHK’daki en mühim detaylardan biri de Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik yeni paket olacak. Terörle mücadelenin ekonomik ayağı derecesindeki bu düzenlemeler KHK’dan sonra Bakanlar Kurulu kararı ile süratle yaşama geçirilecek. Pakette bölgenin üretim üssü durumuna getirip 100 binin üstünde insana iş kapısı açacak programa dair düzenlemeler de yer alıyor. Bölgeye yatırım yapanlara halen tanınan teşviklerin yanı sıra enerji ve finans maliyet desteği de sağlanacak.

İşte Destek Paketinin Detayları

23 İli Kapsıyor: Programa Doğu ve Güneydoğu Anadolu mekanlarındaki 23 il dahil olacak. Teşvik desteklerinden bütün iller aynı şekilde yararlanacak.

6’ncı Bölge Teşviki: 23 ilin tamamı teşviklerde kaçıncı bölümde olduğuna bakılmaksızın 6’ncı bölge olarak kabul edilecek. İller, 6’ncı bölgeye sağlanan bütün teşvik imkanlarından yararlandırılacak.

Enerji Desteği: Bu teşviklere ek olarak enerji desteği sağlanacak. İl il, sektör-sektör şunlar belirlenecek.

Maliyet Desteği: Bölgede kendi fabrikasını yapana kredi maliyet desteği sağlanacak. Kullanılan kredinin maliyetinin bir bölümünü ya da tamamını devlet üstlenecek. Daha evvelce fabrikayı devletin yapıp yatırımcıya vermesi gündeme gelmişti fakat bundan vazgeçildi.

İmalata Destek: İmalat sektörü ve ithal ikamesi ürünlere destekler artırılacak.

100 Bin Yeni İstihdam: Bölgede halen imalat pazarında çalışan 130 bin şahıs bulunuyor. Yeni teşvik sistemiyle en az 100 bin yeni istihdam sağlanacak. Hedefe ulaşıldığında bölgenin işsizlik bozukluğu da büyük oranda çözülmüş olacak.

Turizm Potansiyeli: Terörün ortadan kalkması ile beraber İran gibi ülkelerden bölgeye çok sayıda turist gelmeye başladı. Bu kapsamda turizm potansiyeli de değerlendirilecek.

Önümüzdeki günlerde yeni KHK’nın çıkması bekleniyor.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir