2018 Konut Kredisi Faizleri

Yeni yıla girmemizle beraber bankalar konut kredisi faiz oranlarını değiştirdi. Peki yeni konut kredisi faiz oranları hangi yönde düştü? Bankalar faiz oranlarını düşürdü mü, arttırdı mı? Detaylar haberimizde.

2018 yılında bankaların neredeyse tamamı küçük oranlarda konut kredisi faiz oranlarını arttırdı. Az sayıda bankanın faiz oranlarını sabit tuttuğu görülürken hiçbir banka konut kredisi faiz oranlarını düşürmedi. Bu durumda konut satışlarının ve emlak sektörünün ne yönde etkileneceği henüz belirsiz. Vatandaş yapılan zamlardan şikayetçi olurken ev almak isteyen vatandaşların zorlandığı, genellikle bankalardan konut kredisi kullanarak ev satın aldıkları gözleniyor.

Geçen yıl, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı çağrıyla bankalar konut kredisi faiz oranlarını düşürmüştü. Ev almak isteyen vatandaşlar bu yılda Cumhurbaşkanının bankalara çağrı yapmasını bekliyor. Cumhurbaşkanı, bankalara konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi çağrısında bulunur mu bilinmez ama bu yılda vatandaşların ev almakta sıkıntı çekecekleri aşikâr. Peki 2018 yılında bankaların konut kredisi faiz oranları nasıl oldu?

2018 yılında en düşük faizle konut kredisi veren banka, yüzde 1,12 ile Ziraat Bankası ve Halkbank oldu. Bu orana yakın olarak diğer düşük faizle kredi veren bankalar, yüzde 1,14 ile Yapı Kredi, %1,16 faiz oranıyla İş bankası oldu.

KONUT KREDİSİ VEREN TÜM BANKALARIN FAİZ ORANLARI 2018

Halkbank Konut Kredisi: %1,12

Ziraat Bankası Konut Kredisi: %1,12

ICBC Turkey Konut Kredisi: %1,13

Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi: %1,14

İş Bankası Konut Kredisi: %1,16

Kuveyt Türk Konut Kredisi: %1,18

ING Bank Konut Kredisi: %1,19

Vakıfbank Konut Kredisi: %1,20

Finansbank Konut Kredisi: %1,20

Garanti Bankası Konut Kredisi: %1,24

Akbank Konut Kredisi: %1,25

Denizbank Konut Kredisi: %1,40

Odeabank Konut Kredisi: %1,40

TEB Konut Kredisi: %1,49

HSBC Konut Kredisi: %1,50

Anadolubank Konut Kredisi: %1,50

Şekerbank Konut Kredisi: %1,59

KONUT KREDİSİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Bankalar kredi vereceği kişinin öncelikle sicil notuna baktığı için, kredi sicil notunuzun bozuk olmaması gerekiyor. Ayrıca bankalar, satın alacağınız evi gönderdikleri uzmanların ekspertiz raporuna göre değer biçmekte ve genellikle %80 oranında kredi vermekte, geriye kalan %20’lik kısmı bankaya peşin olarak vermeniz gerekiyor. Bir diğer şart, bankalar satın alacağınız eve ipotek koymak isteyecektir. Bazı bankalar gerekli görmesi halinde kefil şartı arayabiliyor.

Kaynak; https://www.banka-kredileri.com/banka-konut-kredisi-faiz-oranlari-2018/

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir