Banka Kredi Kartı Limitini Düşürebilir Mi ?

Kredi kartı kullanımı genelde bir bankanın yasal açıdan ve kendi kurallarına göre işleme koyduğu bir dizi sistemi içerebilmektedir. Bu yüzden banka kredi kartı limitini düşürebilir mi sorusunda bazı kullanıcıların şikâyetlerinin olduğu bilinmektedir. Evet bankalar kredi kartı limitini, kullanıcıların rızası olmadan düşürebilme yetkilerine sahiptirler. Bu konuda ise çeşitli ödeme usulleri ve kullanıcının gelir düzeyi gibi birçok finansal alanda denetim sağlayarak, bir takım çalışmalar gerçekleştirdiklerini de belirtebilmektedirler.

Kredi Kartı Neden Düşürülmektedir?

Bankaların genel sistemlerinde, kredi kartı üzerinden yapılan işlemlerinde, müşterilerin gelir düzeyleri ve ödemelerini uygun bir biçimde yapıp yapılmadığına bakılabilmektedir. Genelde yüksek kredi kartı limitleri üzerinde bankalar gelir sisteminde azalma gördüğünde yine kendilerini güvence altına alabilmek için kredi kartı limitini düşürebilmektedir. Bu tür durumlar genelde düşük miktarda açılan 500TL ya da 1000TL gibi limitler üzerinde pek görülen durumlarda olmamaktadır. Genel anlamda, kart limitleri ile kartın kullanım düzeyleri ile kişinin finansal sistemleri üzerinde bir işlem görülerek, bankanın kredi kartı düşürme durumu olmaktadır.

Banka kredi kartı limitini düşürebilir mi konusu için, bankalar müşterilerinin limit taleplerini de genelde ilk başvuru için dikkate almaktadırlar. Özellikle kart limitinin yükseltilmesi ya da düşürülmesi hususu, kredi kartı kullanıcının kendi iradesi ile bankaya başvurarak yapılabilmektedir. Fakat bu irade dışında bir bankanın kredi kartı limitini düşürme yetkisinin olduğu da bir gerçektir. Buna göre de değerlendirme çalışmaları yapılmakta ve limit üzerinde değişim sağlanarak, kredi kartı limit sistemi ayarlanabilmektedir. Banka, müşterisinin durumuna göre gerekli başvurulardan sonra da müşterisinin düşen limitini arttıran çalışmayı da bir süre sonra yapılabilmektedir. Banka kredi kartı limitini düşürebilir mi için genel sistemler bu şekildedir.

Kredi Kartı Limitlerinin Yüksek Tutulması ve Düşürülmesi

Bir kullanıcı ödemelerine ve gelir düzeyine göre kredi kartı limitini bankaya çeşitli bildirimle yaparak sağlayabilmektedir. Burada önemli olan bir kişinin gelir düzeyinin çok üzerinde bir kredi kartı limiti imkânının olmamasıdır. Bu yüzden de limitler kişinin gelirine göre belirlenmesi, yasalar ile de desteklenen bir yapı olduğu unutulmamalıdır. Kişinin geliri ne ise banka belirli yüzdelik hesaplamalar ile kullanıcılarına kredi kartı limiti uygulayabilmektedir.

Kredi kartı limitinin düşürülmesini kendiniz istiyorsanız, mutlaka kartın içerisindeki borçların tamamlanması istenebilir. Bu yüzden kart içerisinde borcun olmaması bu işlemi daha da kolaylaştıracaktır. Ayrıca bu tür kredi kartı limitleri düşürülme talepleri telefon üzerinden ya da şubelere gidilerek, dilekçe yolu ile de sağlanabilmektedir. Aynı şekilde kredi kartı limitinin yükseltilmesi durumu da belirli bir sistemde değerlendirilmekte ve incelenmektedir.

Kredi kartı pek çok kişiye sıkıntı olabilirken düzenli bir şekilde kullanmayı bilenler için kurtarıcı olarak görülebilmektedir. Özellikle gelir düzeyi ile harcamanın kredi kartı üzerindeki ödeme usullerine göre paralel kullanılması önemlidir. Bu yüzden harcamaları her zaman kendi sisteminize göre uygulamalı ve tamamlamalısınız.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir