Banka Kredinizi Ödemezseniz Ne Olur

Bankaların sunduğu cazip bireysel kredi fırsatlarından yararlanmadan önce birçoğumuzun kendimize sorması gerek en önemli soru bireysel kredi borcu ödenmezse ne olur sorusu olmalıdır. Bu soru çoğu kişi tarafında kredi kullandıktan sonra ödeme sorunu yaşayan kişilerce sorulmaktadır. Kredi çekerken ödeyemem ihtimalini mutlaka değerlendirmeleriniz arasına almalısınız.

 

 

Ödenemeyen Krediler İçin Neler Yapılabilir

Ödenmeyen krediler için ne yapılır ; Eğer bir krediniz varsa ve siz bu krediyi artık ödeyemiyorsanız bankalar tarafından idari takip başlatılarak artık sicil kaydınız olumsuz etkilenecektir. Halk arasında ki ismi ile kara listeye de çok kısa bir süre içinde gireceksiniz. Ayrıca ödemeleriniz yapmamaya devam etmeniz halinde icra takip işlemleri ile de karşılaşacaksınız. Fakat ödemeleriniz yapamadığınız süreçten itibaren 90 günlük bir süre içinde ödeme yapmaya başlarsanız yasal takip başlamaz ve ufak bir faiz ödeyerek bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Üç Aylık Sürenin Dolmasından Sonra

Eğer 90 günlük sürenin dolmasından sonra hala borcunuz ödeyemiyorsanız bankalar sizin ile iletişime geçmeye çalışacak ve kısa mesaj ya da mail gibi yollar ile sizi bilgilendireceklerdir. Ayrıca telefon ile arayarak yapılandırma imkanıları hakkında bilgi vererek ödemenizi talep edecektirler. Eğer size sunulan teklifleri değerlendirmezseniz ne yazık ki yasal takip başlatılmak zorunda kalınacak ve sıkıntılı bir hukuki süreç ile karşılaşacaksınız.

Hukuki Süreç Nedir

 

 

Bankaların bu gibi işlemleri yürütmek üzere anlaştıkları hukuk büroları tarafından yürütülen yasal işlemler yürütüldüğü süreç hukuki süreçtir. Bu safhada kara listeye girecek ve kredi kullanmak istediğinizde artık olumsuz cevap alabileceksiniz. Bu süreç 5yıl devam edecek ve banka hesaplarınıza da bloke koyulacaktır. Ayrıca bu süreçte maaşınızın da bir miktarı alınacak ve icra işlemleri başlatılacaktır.

Kredi Kartı Borcu Kaç Yılda Silinir

Bankalar olan kredi kartı borçları icra yolu ile alınabilir fakat herhangi bir yol ile alınamayan borçlar için bankaların yapacağı bir şey kalmaması sebebiyle borçlan silinmese de beklerler. Hukuki süreçte 20 yıl süre sonra dava zaman aşımına girecektir. Fakat bankalar her seferinde yeni bir hukuki girişim yapacakları için bu süre tekrar yeniden başlayacak ve silinme işlemi olamayacaktır.

Banka Kredi Borcu Zaman Aşımı

Bankalar alacaklarını icra yöntemi ile de alamamaları halinde hukukta yer alan aciz vesikasına bağlayarak borçlu kişinin an itibari ile ödeme yapamayacağını, fakat ödeme yapacağı bir duruma gelmesi halinde bu borçları kendisinden tahsil edileceği anlamına gelen bir hukuki sürece bağlar.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir