Banka Kredisi Erken Ödeme Hesaplama

Çoğu zaman kredilerin taksitlendirmesinden sıkılan, sürekli ödemek zorunda hissetmek istemeyenler ya da eline toplu para geçenler, krediyi erken ödemek isteyebilmektedirler. Bu aşamada da farklı hesaplama türleri ve kesintiler olabilmektedir.  Bu yüzden de banka kredisi erken ödeme hesaplama işlemlerinin, bankanın da aracılığı ile iyi bir şekilde yapılması ve düzenlenmesi de gerekiyor.

Erken ödemeler, kredi borcunun döneminden önce kapatılması anlamına gelmektedir. Bu da kişilerde, belirli bir indirim arayışına sevk etse de, aslında temel yapıda bir indirim söz konusu farklı olarak faiz üzerinden ele alınmaktadır. Genel yapıda baktığımızda, erken ödemeler, faizin azalması ya da hiç ödenmemesi söz konusudur. Bu şekilde normalde her ay ödemekte olduğunu faiz eklentisinin, toplam para ile yatırıldığında alınmadığı söylenebilir. Bunu da bir kredi borcu alan kullanıcının kar olarak görebilmesi muhtemel olabilir.

Banka Kredisi Erken Ödemede Son Parayı Nasıl Alıyor?

Genelde banka kredisi erken ödeme hesaplama işlemlerinin sağlanması faktöründe ele alınan yol, anapara ve dönemin kredi taksiti üzerinden yapılmaktadır. Eğerki sizin 10.000TL tutarında ana paranız varsa ve bunu kapatmak istiyorsanız, dönemin gelen kredi taksiti borcu ile ana paranın toplamını ödemelisiniz. Böylece o dönemin faiz oranı taksit ile ödenirken, anapara da ile faizde eklenerek, borcunuzu kapatmış olacaksınız. Temel anlamda işlemin sistemi ve yapılanması bu şekilde yapılmaktadır.

Online Olarak Erken Ödeme Hesaplanması

Hesaplanma işlemleri online olarak internet üzerinden de yapılabilmektedir. Bunun için bazı hesap araçları kullanılmakta ve temel faiz bazları alınarak, erken ödeme yaptığınızda ne kadar kazanç elde edeceğinizi de görebiliyorsunuz.

Bir krediye sahip olan kullanıcı İhtiyaç Kredisini 5000TL olarak çekmiş olduğunu varsayalım. Vadesi 9 ay ve faiz oranı ise 1.10’dur. 9 aylık vadenin de 3 ayını ödemiştir. Böylece erken bir şekilde borcunu kapatmak isteyen bir kişinin %2 kapatma cezasını da ödediği hesaplanırsa,

  • Kapama Tutarı olarak 3.466.42 ödemesi gerekiyor.
  • Normalde ödenmesi gereken aylık 592.86TL’dir.
  • Ödeyeceği faiz tutarı 177TL’dir,
  • Erken Ödeme yaptığı için 158,72 kuruş kar etmiştir

Banka kredisi erken ödeme hesaplama işlemleri bu unsurlarda yapılarak, çektiğiniz kredi, vadesi, faizi ve kapama oranını hesaplama aracına ekleyip,  ne kadar bir karda olduğunuzu görebilirsiniz. Genelde çekilen kredi ile faiz üzerindeki eklemeler farklı olabiliyor. Yine de belirli bir kar elde edildiği de unutulmamalıdır. Böylece erken ödeme yapılarak, kredi kartı borcu hesaplanabilir. Bunun içinde hesap araçlarını kullanabilirsiniz.

Eğer borcunuzu kapatmak istemiyorsanız, düzenli ödemelerinizi yaparak, taksit taksit ödeyebilirsiniz. Yine de erken kapatma cezasının da uygulandığını bilmelisiniz. Herkes bu yolla genel olarak ne kadar kar alabileceğini de hesaplayabilir. Genelde kişiler faizler üzerinde bir düşüş yaşadığı için karda olabilmektedir. Gerekli hesap aracını bularak, hesaplamalarınızı yapabilirsiniz.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir