Bankadan Kredi Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Unsur

Farklı ihtiyaçları bütçeye uymadığı için ertelemek yerine bankalardan bireysel ihtiyaç, taşıt ya da konut kredisi kullanmak bazen en iyi alternatif olabilir. Ancak dikkat edilmez ise kullanılan kredi büyük bir hataya dönüşürken belki de hayalleri gelecekteki bir tarihe ertelemek daha iyi olabilir. Kredi kullanıp kullanmama kararını vermeden önce mutlaka iyi araştırma yapılmalı ve kredi kullanma kararı bu araştırmanın sonuçlarına göre verilmelidir.

 

 

Kredi kullandırırken her bankanın farklı uygulamaları olduğu gibi kullanılan kredinin doğasına uygun olarak farklılıklar da olabilmektedir. Bu yüzden öncelikle kullanılacak kredi tercihine göre farklılıkları bilmek ve öğrenmekte fayda var. Kredi alırken dikkat etmeniz gereken 5 unsur nedir, sizler için aşağıda derledik.

1) Öncelikle alınacak kredinin faiz oranları ile ilgili detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir. Her bankanın kendi kredi politikalarına uygun olarak belirlediği faiz oranları bulunmaktadır. Özellikle ihtiyaç kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunan faiz oranları bankanın müşterisi olup olmadığına, kredi notuna kadar değişiklik gösterebilmektedir. Hatta bazı bankalarda bu hususlara bağlı ekstra indirimler de almak söz konusu olabilmektedir.

 

 

2) Faiz oranlarıyla ilgili araştırma ile beraber geri ödeme bütçe denklemini çok iyi kurmak gerekmektedir. Ödenemeyecek yüklerin altına girmemek gerektiği gibi ileri bir tarihte vade dolmadan geri ödeme yapılacak ise bunu da hesaba katmak ve banka ile mutabakata varmakta fayda vardır. Özellikle tüm bireysel kredilerin geri ödeme mantığına bakıldığında alınan taksitler içerisinde faizin ağırlığı ilk zamanlar daha fazladır. Taksit ödemeleri içindeki faiz ağırlığı zamanla düşmekte anaparanın ağırlığı ise kredi vadesinin sonlarına yaklaştıkça artmaktadır. Bu yüzden erken ödeme yapma ihtimali var ise bu durumu da göz önünde bulundurmak gerekir.

3) Bir diğer husus olan taşıt kredisi alırken nelere dikkat etmeli noktasında ikinci el ya da sıfır kilometre araç alırken bankaların takındığı tutumu bilmektir. Aracın yeni ya da eski olmasının bir farkı olmaksızın bankalar tutar limiti koymakta ve bu limitler dahilinde araç bedelinin finansmanını yapmaktadır. Bu yüzden bu konunun da ayrıntılı bir şekilde araştırılmasında ve banka seçiminin araştırmalar sonucunda yapılmasında fayda bulunmaktadır.

4) Çoğu zaman bankalar farklı adlar altında masraf veya komisyon kestikleri için başvurulan kredi miktarı net kredi tutarı ile aynı olmamaktadır. Bu tip masraf ve komisyonların da ayrıntılı araştırılması gerekmektedir. 1000 TL lik bir başvuru yapıldığında masraf kesintilerinden sonra 950 TL kalıyor ise gene de 1000 TL lik kredi çekildiği için ödeme 1000 TL üzerinden yapılmaya devem edilecektir. Bu yüzden özellikle hayat, kasko ya da konut sigortalarında muhakkak banka ile pazarlık edilmeli mevcut bir sigorta var ise kabul ettirilmelidir.

5) Özellikle konut kredisi çekerken dikkat edilmesi gerekenler arasında olan bir husus ise kredi notudur. Çok fazla bankaya kredi başvurusunda bulunulduğu takdirde kredi notu düşecektir. Kredi notu düştüğü takdirde ise Mortgage başta olmak üzere konut almak için kullanılacak kredilerin faizini, ödeme planını ve kredilendirme oranını olumsuz etkileyecektir.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir