Bankalar İhtiyaç Kredisi Verirken Nelere Dikkat Ediyor

Günümüz ekonomik dengesinde yaşanan hızlı değişimler nedeni ile ister bireysel ister kurumsal olsun çoğu zaman likidite problemi yaşayabilmekteyiz. Bunun temel nedenlerinden birisi de enflasyon ve döviz kurlarındaki dalgalanmalardır. Dünya ekonomisinde son 2 yıl içerisinde hüküm sürmeye başlayan belirsizlikler ve ülkelerin iç sorunlarının yansımaları ile konusunda problemler sık sık yaşanmaktadır.

Bu tarz finansman ihtiyacı oluşan durumlarda, bankalardan kredi çekme ihtiyacı duyabiliriz. Ancak bizim kredi talebimizin olması, bankanın aynı derecede kredi vermekte istekli olacağı anlamına gelmeyebilir. Bankalar kişilere ve kurumlara kredi sağlamadan önce ilgili kişinin geçmiş ödeme planlarına, hali hazırda var olan gelir ve gider durumuna ve varlıklarına bakar. Eğer banka kişiyi talep ettiği krediyi ödeyebilecek güçte görür ve güven duyarsa kredi talebini onaylar, aksi durumda ise kredi talebini reddeder veya talep edilen kredi miktarında düşüş önerir.

Kurumsal Şirketler Bilançolarını Güçlü Ve Dinamik Tutmalılar

Eğer bankalar şirketlere nasıl kredi verir merak ediyorsanız, bilmeniz gereken en temel husus şirketin bilançosunda likiditenin ve sabit varlıkların dengeli olması gerekmektedir. Kârlılığın yanı sıra şirketin alış verişlerdeki dinamikliği de bilanço bilgilerine bakıldığında dikkat edilen önemli hususlardandır. Alacak ve borç dengeniz de bankaların dikkate alacağı bilanço unsurlarından birisidir.

Temel olarak bankalar bilançoda neye bakar dendiğinde bilançodaki bazı değerlerin birbirlerine oranları bankalar tarafından dikkate alındığından çok sayıda bilanço kalemi bankalar tarafından gözlemlenmektedir.

Bunlardan bazıları; Cari Oran yani Dönen Varlıkların, Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklara oranı.

Likidite Oranı yani Dönen Varlıklar’dan Stokların çıkarılıp, Kısa Vadeli Borçlara oranlanması.

Nakit Oran yani Hazır Değerler ve Menkul Kıymetlerin, Kısa Vadeli Borçlara oranı.

Borç Ödeyebilirlik Oranı yani Toplam Borçların, Aktif Toplama oranıdır.

Bankalar bilanço kalemleri arasındaki bu oranların yanı sıra şirketin kurumsal kimliğinin Kredi Kayıt Bürosundaki kredi notunu da dikkate alır. Bu kayıt şirketin daha önceki borçlanmalarında gösterdiği düzenliliği veya problemi ortaya koyduğundan, kredi talep edilen banka için önemli bir güven kaynağıdır.

Acil Kredi İhtiyacınız Varsa

Bağlantı Acil olarak kredi ihtiyacınız varsa hangi bankayı tercih etmeniz gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Çünkü kredi miktarı, faiz oranı ve vade seçeneklerini değerlendirmenin yanı sıra size kesin olarak krediyi sağlayabilecek olan bankanın hangisi olduğunu iyi kestirebilmeniz gerekir. Açıkçası kesin kredi veren bankalar şeklinde bir beyan doğru olmayabilir. Çünkü Kredi Kayıt Bürosundaki kredi notunuz tüm bankalar tarafından eş zamanlı olarak görüntülenerek kredi talebiniz ile ilgili olumsuz bir kanaat geliştirilebilir. Bu nedenle ilk olarak hali hazırda müşterisi olduğunuz bankayı tercih etmeniz sizin için avantajlı olacaktır. Eğer kredi siciliniz bu banka tarafından bozulmamış ise ve gelir giderleriniz bankanın hesaplarından geçiyor ise yüksek olasılıkla kredi alabilirsiniz. Ancak bahsettiğimiz üzere kredi başvurunuza bankanızın vereceği yanıt tamamı ile kurumun insiyatifine kalmıştır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir