Bankalar Kredi Verirken Neleri Ön Planda Tutarlar

Krediye mi ihtiyacınız var ? Bankanızı seçtiniz, ihtiyaç kredisi hesaplama yaptınız ve en uygun ihtiyaç kredisi ürününe karar verdiniz. Şimdi sıra başvuru yapmaya geldi. Başvurunuz onaylanıp onaylanmaması bankanın sizinle ilgili bazı finansal konuları incelemesi ile belli olmaktadır. Şimdi isterseniz kısaca bankalar kredi verirken nelere dikkat eder bu konulara bakalım.

Kredi başvurularının onaylanıp onaylanmaması bankanın insiyatifi altındadır. Ancak kredi talebinde bulunan kişiler bankaların inceledikleri bazı konulara dikkat ettiklerinde kredi almaları için önlerinde hiçbir sorun kalmaz.

 

 

  • Çalışma Süresi – Sigortalılık Süresi: Bankalar kredi başvurusunda bulunan kişinin sigorta durumuna bakmaktadır. Eğer bir işyerinde altı aydan az çalışıyor iseniz kredinizin onaylanmama riski olacaktır. İş yerinde altı aylık iş süresini tamamlamak kredi şansınızı arttıran bir faktördür. Ancak yeni iş değiştirdi iseniz geçmiş çalıştığınız işyeri ile ilgileri vermek de bir çözüm olacaktır. Maaşınızı almış olduğunuz şubeden kredi başvurusu yapmak şansınız daha arttıran bir unsurdur.
  • Ödenmemiş veya Gecikmede Borç Olmaması: Kredi başvurusu yaptığınız sırada devam eden borçlarınızda gecikme veya ödemem durumu kredinizin onayını olumsuz etkilemektedir. Gecikme yaşandığı durumda bankaların bu durumu fark etmesi bir ayı bulacaktır. Ama gene de siz ödememe veya geciktirme yapmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü bu durum kredi notunuzu da olumsuz etkileyen bir unsurdur.
  • Kredi Notu Durumu: Kredi alabilmek için en önemli unsurlardan biri de kredi notudur. Kredi notunun düşük olması halinde kredi onayı olumsuz sonuçlanabilir. Kredi notunuz eğer 700 ile 1 bin 500 puan arasında ise notunuz kötü eğer 1 bin 500 ile 1 bin 700 arasında ise kredi puanınız iyidir. Eğer kredi notunuz 1 bin 700 ve üstü ise çok iyidir ki bu durumda birçok bankadan çok özel koşullar ile kredi alabilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenmek için internet üzerinden veya bankaların kendi sayfalarından ilgili adreslerden araştırma yapabilirsiniz.
  • İdari veya Yasal Takipte Olmamak: Geçmiş dönemde idari veya yasla takibe alınan tüketicilerin kredi kullanmaları daha zordur. Bu kişilerin başvuru süreçleri içerisinde ilgili banka ile mevduat ilişkisi oluşturmaları gerekmektedir. Ayrıca bankanın kredi dışı ürünlerinden kullanmaları gerekir. Bu şekilde ilgili tüketici 3 ile 6 ay arasında kredi başvurularında onay alma şansı yükselir.

 

 

  • Ödeme Geçmişinin Düzenli Olması: Kredi başvurusunda bulunan kişilerin borç be ödeme geçmişi de önemlidir. Geçmişte ve mevcuttaki kredilerin ödeme tarihlerinin geçirilip geçirilmediği de bankalar tarafından takip edilmektedir.
  • Kredi Başvuru Sayısı: Bankalar arası sistemler birleştikçe bir bankada olan durum diğer bankanın da ekranlarında gözükmektedir. Yani bir bankaya kredi başvurusu yaptıktan sonra başka bankaya da kredi başvurusu yaparsanız bu banka tarafından görülecektir. Tüm bankalarda şansınızı deniyor olmak hem kredi notunuzu kötü hem de banka nezdinde kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanma durumunu ters etkileyecektir.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir