Bir Kişi Kaç Farklı Kredi Alabilir?

Günümüz şartlarında ev sahibi, araba sahibi olmak  gibi ihtiyaçları gidermek için başvurduğumuz yollardan birisi de kredi çekmektir. Hatta bu ihtiyaçlarımız sadece bir krediyle karşılanmayabilir bunun için ikinci ve üçüncü kredi çekme ihtiyacını hissederiz. Bankaların sağladığı bu durum acil ihtiyaçlarımızı karşıladığı için hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Bankalar kişilere sağladığı bu kolaylık için bazı kurallar koymuştur. Bu kurallara göz atalım isterseniz.

 

Kişinin kredi çekebilmesi için öncelikle düzenli bir işi,

yada krediyi geri ödeyebilecek şekilde sermayesinin olmasını şart koşar. Banka da verdiği parayı faiziyle beraber alabilmesi için kendini garanti altına alabilmesi açısından bu kuralları şart koşmuştur. Sonunda Banka da sizin ödememe halinde kendini korumak adına bu şartları ister. Herhangi bir mal sahibi olmak yada ihtiyaçlarını karşılamak için kredi çekmek hem kişiler için hemde banka için bu şartlarla beraber ilgi çekici oluyor. Motorlu taşıtlar, konut, kobi kredisi gibi kredi çeken vatandaşlar sadece bir krediyle de yetinmeyebilir ikinci bir krediye başvurma ihtiyacı hissedebilir. Birinci krediden sonra ikinci kredi çekmek isteyen vatandaşlar için ise şu şartı yerine getirmeleri gerekir.

Bir kredinin ödemesi devam ederken ikinci krediyi çekmek için bankaya ikinci krediyi de ödeyebilecek maddi gücünün olduğunu ispat için gerekli evrakları vermesi gerekir. Banka ilk kredi ödemelerinize bakarak düzenli olarak borcunuzu ödeyip ödemediğinize bakar. Eğer ilk kredi ödemelerinizde herhangi bir aksaklık görmezse ikinci krediyi vermeyi düşünebilir. Banka birinci ve ikinci kredi vadesini hesaplayıp aylık olarak kazandığı paranın yarısını geçmeyecek şekilde ikinci krediyi verebilir. Hatta daha da ısrarcı olup güzel, tatlı dille üçüncü bir krediyi de alma imkanınız olabilir.

 

Aslında kişi ilk kredi çektiği bankadan ikinci krediyi çekerse onun için işlemler daha kolay olur. Hatta maaşınızı aldığınız bankadan kredi çekmek akıllıca bir davranış olur. Fakat bankalarda faiz oranları değiştiği için daha az faiz oranı uygulandığı bankalarda ikinci bir krediyi çekmesi uygun olur.Dolaysıyla daha az faiz oranı uyguandığı bir bankadan ikinci krediyi çekmek isterse mevcut kredi ödemelerini yeni bankanın kredi ödemelerine eklenir ve eski bankanın tüm ödemeleri otomatik olarak silinmiş olur. Eski bankaya ödeyeceği ödemeleri bundan sonra yeni kredi aldığı bankaya ödemeye başlayarak devam eder. Aynı şekilde düzenli bir işi ve güzel sermayesi olan bir kişi ısrarcı ve güzel iletişimi sayesinde üçüncü bir krediyi alma imkanını kazanabilir. Fakat iki kredinizin ödemelerini düzenli bir şekilde ödemiyorsanız üçüncü bir kredi isteğinde bulunursanız banka size üçüncü krediyi vermeyeceği gibi kredi notunuzu da düşürmüş olacaksınız.

 

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir