Bütçenize Zarar Veren 9 Gereksiz Harcama

Günümüz şartlarının günden güne zorlaşması ile beraber insanlar bir yandan da yaşam kalitelerini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Çoğu kişi bütçesi doğrultusunda hareket etmeye çalışır iken bazı kesim ise bütçelerinin ne kadar olduğunu ve nasıl bir yol izlemesi gerektiğini unutabiliyorlar. Bu durum ise tüketicilerin bütçesine ciddi manada zararlar verebiliyor. Gereksiz olarak yapılan harcamalar ve çekilen borç ve krediler tüketiciyi maddi olarak hasara uğratması ile beraber aynı zaman da psikolojik olarak da rahatsız ederek ruh sağlığına olumsuz etkiler oluşturabilir. Bu yüzden de planlı ve ihtiyaçlar doğrultusun da yapılacak olan harcamaların ciddi anlam da bütçeyi rahatlatacağı da bir gerçektir.

İndirim yazan her yere koşmak!

İndirim ve pomosyon gibi tabirler tüketiciyi oldukça cezbeden durumlar olduğu için de üreticiler bunun faydasını en fazla olacak şekilde almaya çalışırlar. Fakat bu durum tüketici için bütçeyi zarara uğratan gereksiz harcama kategorisine girer. Bu yüzden de indirim promosyon gibi alışveriş terimleri sadece ve sadece sizin almaya ihtiyaç duyduğunuz ürün ve hizmetler de geçerli olur. Diğer durumlar da size masraf olmaktan başka hiçbir işe yaramaz.

Yatırımları yanlış doğrultuda yapmak!

Bu durum da en fazla bütçeye zarar veren gereksiz harcamalar kategorisine girmektedir. Piyasann takip edilmeyip rastgele bir alandan yatırım yapılması yapılacak en büyük yatırım hatalarından bir tanesidir. Altının en yüksek zamanında altın almak sizin bütçenize oldukça zarar verecek bir durum haline gelebilir. Bu yüzden yatırım yapacağınız zaman dikkatli ve detaylı bir araştırma yapmanız sizin bütçenize zarar vermemesi açısından oldukça önemli olacaktır.

Neye ihtiyacınızın olduğunu belirlemek!

Bu konu belki de çok fazla yapılan hatalardan bir tanesidir. Bu durumu engellemenin tek yolu plan programınızı ve alacaklarınızı belirleyip bu listenin dışına çıkmamak olacaktır. Bir gıda alışverişine çıkacağınız zaman liste hazırlayıp bu listenin dışına çıkmanız dahilinde kendinize ceza vereceğinizi söyleyebilirsiniz. Bunun sonucunda bütçeniz oldukça rahatlayacaktır.

Gereksiz kredi çekmek!

Kredi çekmek günümüzde günden güne artış göstermesi ile beraber bu durumu fazla abartan bir durum haline gelmeye başlamıştır. bu yüzden de insanlar gerekli gereksiz her şeyde ellerine sıcak para geçmesini istediği için böyle bir yola başvurmaya başlamıştır. fakat ihtiyaç dışında kredi çekimi bütçeye çok zarar verir.

Kredi kartı kullanımını arttırmak!

Birçok insan da psikolojik olarak parasının gitmediği düşünüldüğü için kullanılan bir para harcama yöntemi haline gelmiştir. Kredi kartı başvuru sonucu bu duruma düşülebiliyor.

  1. Vade süresini uzun tutmak
  2. Tasarruf etmemek
  3. borç almayı abartmanın
  4. gerçeklikten uzak ekonomik planlar yapmak!

Tüm bu maddeler sizin bütçenize zarar vermektedir. Bunlardan kaçınmak bütçeniz açısından iyi olacaktır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir