Bütçenize Zehir Saçan 10 Temel Finansal Hata

Günümüz dünyasında hızla gelişen teknolojiden kaynaklı olarak insanlar hayatlarını daha da kolay bir hale getirme çabası içerisine girmişlerdir. Bunun ile beraber de insanlar hayat kalitelerini çok fazla arttırmak uğruna bütçelerini görmezden gelmeye başlamışlardır. Bu yüzden harcama yapar iken ve borç alır iken bütçenizi gözden geçirmek ve bunu atlamamak sizin yaşam kalitenizi daha da arttıracaktır.

İşte bütçenize zarar veren on temel finansal hata!

  1. Borç alarak hayat sürdürmeye çalışmak;

Borç alarak yaşam kalitesini arttırmak bir finansal hata değildir. Sadece bunu yapar iken bütçenizi görmezden gelmek yapılacak en büyük finansal hatalar arasında yer almaktadır. Bütçenize uygun bir şekilde borç almak sizin için en iyisi olacaktır.

  1. Yüksek faiz oranları içeren kredileri görmezden gelmek

Uzun vadede çekilen bu krediler ileride çok daha zararlı bir durum içerisine girmektedir. Bu yüzden kredi çekmeden önce mutlaka çekeceğiniz kredinin faiz oranlarını dikkate almanız uzun vadede bütçenize oldukça fayda sağlayacaktır. En başta önemsiz gibi duran bu virgülleri önemsemeniz sizin bütçenize fayda sağlar. Ayrıca bir de ek olarak geciken fatura ödemelerinde de bu durumdan kaçınırsanız extra oalrak ödeyeceğiniz faiz oranlarından da kurtulmuş olarak bütçenizi epey bir rahatlatabilirsiniz.

  1. Borçları sonlandırmamak için elinizden geleni yapmak!

En çok düşülen finansal hatalardan bir tanesidir. Borçları ödemek size zarar gibi gözükse de uzun vade de bütçenize yarar sağlamış olacaksınız. Bu yüzden şuan da bulunan borçlarınızı ödeyecek konumda duruyorsanız bir an önce sonlandırmanız gereksiz faiz oranlarından kurtulmanıza ve bütçenize fayda sağlamaya yarayacaktır. Aksi taktir de bu borç oranları günden güne artış göstermeye devam edecektir. Ayrıca borçları kapatma süreci zarfında hata yapmamak için kendinize borç kapatma planı düzenlemeniz faydalı olacaktır.

  1. Gereksiz harcamadan uzak durmak yerine bu durumu devam ettirmek!

Nasıl para tutulur sorusunun cevabını net bir şekilde vermek istiyor iseniz en çok kaçınmanız gereken konulardan bir tanesi de gereksiz harcama konusu olmaktadır. Gereksiz harcamalar belki de bütçeyi en zorlayan kısımların başında gelmektedir. Üstelik bir de indirim ve promosyon gibi terimleri duyar duymaz bir çok insan bu konu da ihtiyacının olup olmadığını pek önemsemiyor.

  1. Kredi kartlarını kullanmayınca tasarruf yaptığını sanmak!

Halk arasında çok fazla yaygın olan bu davranış kontrollü olması durumunda kredi kartı kullanımının sağladığı avantaj ve indirimlerden dolayı daha avantajlı olduğu ifade edilmiştir. Gider kısma dikkat edilmesi durumunda finansal bir hata olarak değerlendirilemez.

 

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir