DenizBank KGF Teminatlı Krediler

Birçok işletme sahibi, işlerini büyütecek projeleri süratle hayata geçirmek için kredi kullanmak ister, buna karşın yeterli teminat yapısı oluşturamadıkları için bu yatırım planlarını ertelemek zorunda kalırlar. Kredi Garanti Fonu (KGF), teminat yetersizliği sebebiyle kredi kullanamayan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) vasfını haiz tüzel ya da gerçek kişi işletmelere yüzde 80 kefalet oranıyla onların finansman ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olur. KGF kredisi veren bankalar arasında yer alan DenizBank, finansman ihtiyacı duyup elde etmede sıkıntı çeken KOBİ’lere teminat gösterme ve kredi çekme hususlarında çözüm üretmektedir.

Kredi Garanti Fonu A.Ş. kefillikleri hazine destekli ve özkaynaklı destekli olmak üzere ikiye ayrılır. Her ikisinde de izlenen yol, komisyon oranları, vaerilen azami kefalet tutarları değişkenlik göstermektedir.

Kefalet için kullanılan kaynak Kredi Garanti Fonu A.Ş. özkaynağıdır. Fonun kefalet tahsis tarihinden itibaren 1 yıl içinde kefaletten faydalanılabilinir. İşletme kredilerinde en az 6 ay, en çok 5 yıl vadeli olup, ödemesiz dönem en fazla 1 yıldır. Yatırım kredilerinde ise asgari vade 6, azami vade 7 yıl olup, ödemesiz dönem 2 yıla kadar çıkabilmektedir. Her bir KOBİ’nin kefalet limiti 3 milyon TL’dir. Azami kafalet oranı ise yüzde 80’dir. KGF başvuru ücreti 400 TL ve kefalet ücreti ise 250 TL’dir.

Kafelet için kullanılan kaynak Hazine Müsteşarlığı Fonu’dur. İşletme kredilerinde en az 6 ay, en çok 60 ay vadeli olup, ödemesiz dönem en fazla 1 yıldır. Yatırım kredilerindeyse asgari vade 6, azami vade 10 yıldır. Ödemesiz dönem 3 yıla kadar çıkabilmektedir. Bu sürelere, kefil olunan kredilerin yeniden yapılandırmaları durumunda en fazla 3 yıl daha eklenebilir. KOBİ vasfını haiz olanlar için azami kafalet oranı yüzde 90, azami tutar limiti ise 12 milyon TL’dir. Kredi kullanımı sırasında bir defaya mahsus peşin olarak yüzde 0,03 KGF kefillik komisyonu tahsil edilir.

Kredi Garanti Fonu kefaleti ve DenizBank faiz avantajlarından faydalanabilmek için 0212 355 10 55 no’lu telefon aranarak ya da herhangi bir DenizBank şubesine gidilerek konu hakkında bilgi alınabilmektedir.

 

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir