Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devletimiz vatandaşların refah içinde yaşamlarını sürdürmeleri için kolaylıklar sürmeye devam ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve bankalar birlikte yeni projelere, yeni çalışmalara devlet destekli evlilik kredisi gibi vatandaşlar için yenilikler üretmeye devam etmektedir. Evlilik hazırlığı yapan gençlerimize destek amaçlı faizsiz verilen evlilik kredisi vatandaşlarımızın yüzünü güldürmeyi başarmıştır.

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli evlilik kredisi için almak için şartlar şunlardır;

  • Kredi isteğinde bulunan evlenecek çiftlerin 18-24 yaşları arasında olmaları gerekmektedir.
  • Çiftlerin Ceza Kanunumuzda yer alan ağır suçlar ile cezalandırılmamış olmaları gerekir.
  • Genç çiftlerin maddi durumları evlenemeyecek düzeyde olması gerekir.

Bu şartları sağlayan Türk vatandaşı genç çiftler devlet destekli faizsiz evlilik kredisinden kolaylıkla faydalanabilir. Alınan bu evlilik kredisi 1 yıl geri ödemeksizin 10.000 TL olup faizsizdir. Alınan kredinin geri ödeme süresi toplamda 4 yıl olarak sınırlandırılmıştır ve devlet destekli evlilik kredisini kamu bankaları Türk vatandaşlarına ulaştıracaktır. Ayrıca evlilik kredisini alıp evlenen çiftler ilk sene çocuk sahibi olursa bu kredinin ödeme süresi 1 sene ertelenecektir. Devlet destekli evlilik kredisinin 24 ay taksitli geri ödeme kolaylığı da gençlere sunulan hizmetler arasındadır.

Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet destekli evlilik kredisini almak için yaş aralığı 18-24 olmuş olsa da bu aralık üniversite mezunları evlenecek çiftler için 26 yaşına kadar uzatılıp kolaylık sağlanmıştır. Evlenmeyi düşünen çiftlerden birinin yetim olması ve ya devletin sağladığı yurtlarda kalmış olması durumunda alınan kredinin ödemesi bakanlık tarafından minimum 2 yıl uzatmak şartıyla 4 yıl içinde geri ödeme yapılması istenilecektir. Devlet destekli evlilik kredisini almak isteyen vatandaşlar başvuru için banka şubelerine gitmeler gerekmektedir. Bankalar aracılığı ile en uygun evlilik kredileri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının başlattığı, Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının desteklediği yardımlar sayesinde vatandaşlarımızın sosyal refah düzeyinin artması, devletimizin ise sosyal devlet olması yolunda yapılan önemli desteklerden biridir.

Devlet Çeyiz Desteği

2017 evlilik kredileri evlenmeyi düşünen çiftler için faizsiz devlet desteği ile devam etmektedir. Devlet destekli kredi mevzuatına göre 27 yaşını aşmamış her Türk vatandaşı bu krediden faydalanabilecektir. Ayrıca bu krediyi alacak kişilerin ilk evlilikleri için tek seferde ödeme yapmaları için alınan kredinin düzenli ödeme planına göre farklılaşan oranda ve azami 5.000 TL’yi geçmemek şartıyla ödenmesi gerekir. Bu 5.000 TL değerindeki azami tutar her sene tekrar hesaplanır ve Bakanlar Kurulu isterse bu tutarı 3 katına çıkarabilir. Devlet desteği evlilik kredisi Bakanlık bütçesindeki ödenekten karşılanır ve bu kredi bankalarca ödenir. Azami tutarı ve devlet katkısını hesaplama sorumluluğu bankaya aittir. Ayrıca çeyiz hesabı açan bankalar kamu bankaları, özel bankalar ve katılım bankalarıdır. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Denizbank, Akbank, Türkiye İş Bankası evlenecek çiftlere çeyiz hesabı açan bankalar arasındadır

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir