Devlet Destekli Tarım Kredisi Veren Bankalar

Bankalar, ihtiyaç ve isteklerimiz için lazım olabilecek finansal kaynağı bize sağlayan, paramızı saklayan, paramızı arzu ettiğimiz kişiye transfer eden ve fatura gibi ödemelerimizi gerçekleştiren finansal kuruluşlardır. Bankaların, sundukları bu hizmetler çok sayıda kampanya ile karşımıza çıkabildiği gibi, bizim meslek grubumuza ve çalışıyor olup olmamamıza göre de şekillenebilmektedirler.

Ülkemizde son yıllarda yaşanan ekonomik dalgalanmalar ile beraber piyasa stabilizasyonu ortadan kalkmış durumdadır. Bu durumun en temel sebebi olarak ise ithalatın ihracattan fazla olması görülmektedir. Durum böyle olunca başta devlet, yerli üretimin özendirilmesi ve ihracatın arttırılıp, ithalatın arttırılması için harekete geçmiştir. Bunun için çiftçilere ve esnaflara özel olarak, krediler ve hibeler yaratılmıştır. Geçtiğimiz aylarda, genç çiftçiler için uygulanan hibe desteği ile, genç çiftçilerin köylerine dönerek tarımsal alanlarımızın kalkındırılması için çalışmaları özendirilmiştir.

Bu gibi kampanyalar yalnızca devlet tarafından gerçekleştirilmemektedir. Bugün ülkemizdeki bankalar da tarımsal alanların ve yerli üretimin kalkındırılması için çeşitli kredi imkanları yaratmaktadır. Bu kredilerde çiftçilere ve hayvancılık işi ile uğraşanlara özel olarak düşük faiz oranları uygulanmaktadır ve tüm tarımsal ihtiyaçlarında yanlarında durulmaktadır. Üstelik başvuru imkanları da çok kolay olan bu kredilerde esnek vade seçenekleri, geniş tutar skalası ve düşük faiz oranları yer almaktadır.

Devlet Destekli Tarım Kredisi

Ülkemizdeki tarımsal alanların yeniden canlandırılması, yerli üretimin arttırılması, otomatik olarak ithalatı azaltacaktır. Çünkü vatandaş yerli mala yönelecektir ve yerli üretim ithal mala göre daha ucuz olacaktır. Bu durum diğer yandan ihracatı da arttıracaktır ve ekonomik denge kısa sürede başarılı bir şekilde desteklenebilecektir. Bu nedenle de bankalar tarafından sağlanan tarım kredileri devlet tarafından da desteklenmektedir.

Diğer kredi türlerine göre tarım kredisi şartları çeşitli farklılıklar göstermektedir. Yapılan işin düzenli, aylık bir gelir getiriyor olmaması nedeni ile gelir belgesi ile değil Çiftçilik Kayıt Sistemi’nden edinilen çiftçilik belgesi, hayvan işletme belgesi, tapı kayıtları ve kişiye ait ruhsat fotokopilerinden faydalanarak kanıtlama yapılmaktadır.

Bu bahsettiğimiz çiftçi kredisi için gereken belgeler ile beraber tarımsal kredi veren bankalar başvurulması halinde, talep edilen tutar ve vadede tarımsal kredi kullanıkabilmektedir.

Bu kredilere örnek olarak Ziraat Bankası’nın tarım kredisi hesaplama işlemini yaparak bankanın sunduğu tarımsal kredinin detaylarını öğrenebilirsiniz. Ziraat Bankası’ndan alacağınız hayvansal üretim kredisi için 750.000 TL’ye kadar kredi kullanabilmektesiniz. Kullandığınız bu kredinin geri ödemelerinde yatırım döneminde %100 faiz indirimi işletme döneminde ise %50 oranında faiz indirimine sahip olursunuz. Bu sayede aldığınız kredinin masrafını büyük ölçüde azaltarak, yatırımınıza odaklanabilir ve kazancınızı elde edebilirsiniz. Aynı kredi türü için bitkisel üretim yapılıyorsa yatırım döneminde %75, işletme döneminde ise %50 faiz indirimi kazanırsınız.

Şimdi gerekli belgeler ile beraber en yakın Ziraat Bankası şubesine gidebilir ve devlet destekli kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz. Diğer yandan, Halk Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Vakıf Bank, Şeker Bank, Deniz Bank, tarımsal kredi veren diğer bankalardır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir