Döviz Kredileri Uygulama Esasları Nelerdir?

Döviz kredisi, ihracat yani dış ticaretle uğraşan firmalara verilen kredi türüdür. Alması oldukça zor olan bu krediyi zaten ihracat ile uğraşan bir firmanız yoksa alamamaktasınız. Döviz kredileri nedir kimler kullanır merak konusu olmuştur. Döviz kredisini alma şartlarından en önemlisi dış ticaret yapan bir firmanızın olmasıdır.

Döviz kredisi almak isteyenlerin uygulama esaslarına uyması gerekmektedir. Uygulama esasları Türkiye Milli Banka tarafından belirlenmiştir. 2010 yılında yürürlüğe giren bu esaslar bankadan bankaya uyulması gereken kuralları bünyesinde bulundurur.

Bu krediden faydalanmak isteyen firma sahipleri belirlenen taahhütleri yerine getirmek zorundadır. Taahhütlere uyan firmalardan vergi veya harç alınmamaktadır. Dış ticaretin gelişimini desteklemek amaçlı bankalar tarafından döviz kredisi verilmektedir.

Taahütsüz döviz kredisi almak isteyenlere vergi ve harç ödemeleri verilmektedir. Bunun ödenmemesi taktirde yasal işlem başlatılabilir. Bu kredilere döviz faiz oranı uygulanmaktadır. Ayrıca firmanın riski de döviz üzerinden değerlendirilir ve belirlenir.

Döviz endeskli krediler de vardır. Bu kredilerin uygulanmasında ve kullanımında diğer döviz kredilerden farkı vardır. Bu farklardan en önemlisi taahhüt istenmemesidir. Döviz kredisi kullanan şirketler daha avantajlıdır.

İşletme Kredileri Nelerdir? Döviz Kredisi Nasıl Alınır?

Yatırımcıların ekonomiye katkısının artması ve dış ticaretin gelişmesi için işletme kredileri verilmektedir. İki tane işletme kredisi bulunmaktadır. Bunlardan ilki Nakdi Yabancı para kredileridir. Bu krediler döviz üzerinden gerçekleşen nakit alımını sağlayan kredilerdir. Diğer bir kredi ise bu kredinin tam tersi Gayri nakdi yabancı para kredileridir. Yurt dışında bulunan döviz kredilerinden oluşur.

Döviz kredilerini almak isteyen firmalar için belirli şartlar uygulanır. Firmalar Türkiye de bankaların döviz kredilerinden yararlanabilecekleri gibi yurtdışındaki bankaların kredilerinden de yararlanabileceklerdir.

Dış ticaretle uğraşan bütün firmalara gelir durumlarına göre döviz kredisi verilmektedir. Döviz kredisi almak istedikleri bankayla iletişime geçerek krediyi kullanabilirler.

Döviz Kredileri Avantajları Nelerdir? Bireysel Döviz Kredisi Var Mıdır?

Döviz kredisi alan firmalar, yurtdışı ve yurtiçi bütün bankacılık ve ödeme işlerini kolaylıkla halledebilmektedir. Nakit ihtiyacını ihracat halinde olduğu firmalarla döviz kredisi kullanarak kolaylıkla halledebilmektedir. Döviz kredileri dış ticaretin sürekliliğine ve ilerlemesine katkı sağlamaktadır.

Döviz kredisi sadece firmalara özel olmuştur. Bireysel döviz kredisi uygulaması eskiden vardı. Fakat bireysel döviz kredisi kurları oldukça kötü etkilediği için zaman içinde kaldırıldı. Hem taahhütlü hem taahhüt olmadan herhangi bir döviz kredisi bireye verilmemektedir.

Döviz kredisi yalnızca firmalara verilmektedir. Taahhütlü veya taahhüt olmadan firmaların tercihine göre verilen krediyi QNB Finansbank, Odeabank, Vakıfbank ve Garanti Bankası vermektedir.

Bankaların döviz kredisi için uyguladığı faiz oranları yurtdışına bağlı olarak değişmektedir. Bankadan bankaya farklılık gösteren faiz oranları döviz üzerinden değişmektedir. Bu da yatırım yaptığınız firmanın hangi ülkeden olduğuna göre değişir. Faiz oranlarını seçtiğiniz bankanın internet sitesinden veya müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir