Esnafa 30 Bin Faizsiz Kredi Fırsatları

Esnaflar, küçük ve orta ölçekli işletmeleriyle ekonominin temel birimlerini meydana getirmektedirler. Mahallemizdeki bakkallar, mini marketler, tuhafiyeler, kuaförler, oto tamirciler ve diğer bir çok kişi kuruluşu, ekonomiye can veren iş yerleridir. Bu yerlerin işletilmesi girişimci bir kişinin yatırım yapması ile başlar. İş yeri yatırımın karşılığında kâr getirir.

İşletmenin kâr etmesi esnaf için oldukça önemlidir. Aksi takdirde kendi döngüsünü sağlayamayan işletme iflas eder ve esnaf hem gelir kaynağını kaybeder hem de borç altında kalır. Özellikle işe giriş aşaması oldukça maliyetli olan esnaf iş yerlerinin ilk kârlılığını getirmesi kimi zaman çok geç olabilmektedir.

Ekonominin sarsıntılı ilerlediği son dönemde, devlet desteği ile KOBİ’lere yönelik kredi imkanları sağlanmaktadır. Bu sayede girişimci olarak kendi iş yerini açmak ve esnaf kategorisinde yer almak isteyenler, işin en maliyetli aşaması olan işe giriş aşamasında yükünü hafifletebilmektedir.

Ayrıca bankalar da bu amaçla kredi imkanları sunarak düşük faiz oranlarıyla geri ödeme şansı tanımaktadır.

BağlantıEsnaflara Büyük Destek!

Uzun süredir beklenilen esnafa faizsiz kredi imkanı için esnafa 30 bin faizsiz kredi ne zaman verilecek soruları sık sık gündeme taşınmaktaydı. Uzun süredir beklenilen faizsiz esnaf kredisinin verilmesine 2017’nin ilk aylarından itibaren başlandı. Bu sayede 2017 esnaf için oldukça keyifli geçti.

Halkbankası tarafından ödenen esnaf kredisi 60 ay vade ile ve faizsiz olarak uygulanmaya başladı. Ocak ayından itibaren başlayan kredi imkanı için 1.3 milyar TL’lik bütçe ayrıldı. Esnaflara sağlanan bu bütçe sayesinde, iş yerleri tadilata tabii tutulabilecek, üretim makine ve malzemeleri alınabilecek ve sermaye ihtiyacı giderilebilecek.

Bahsi geçen bu kredi imkanı için esnaf kefalet kooperatiflerine başvurulması gerekecek. Başvurusunu yapan esnaflar için esnaf kefalet kredileri şartları ise şu şekildedir;

Daha önce esnaf kefalet kooperatifine başvurarak kredi kullanmış olan ve halen ödemekte olanlar bu krediden faydalanamayacaktır.

Küçük esnaf grubunda yer alan bakkal, manav, berber, taksici, lokantacı, camcı, aynacı, ayakkabıcı ve terziler bu krediden faydalanabilecektir.

Maddi olarak ekonomideki bozulmalardan çok hızlı etkilenebilen esnaflara destek amaçlı olarak sağlanan esnafa faizsiz kredi 2017 şartları bu temelde şekillenmektedir. Ancak krediyi alacak olan esnafın yapmakta olduğu işe göre şartlar değişiklik gösterebilmekte ve başvuruda istenen belgeler de farklılaşabilmektedir.

Başvuru için gerekli evraklar ise şu şekildedir;

 • Kredi talebi yapılacak olan iş yerine ait vergi levhasının aslı ve fotokopisi
 • Kişiye ait BağKur yahut SGK sigorta evrakları
 • Son dönem iş yeri özeti (Muhasebeden temin edilecek)
 • Esnaf sicil belgelerinin aslı ve fotokopisi
 • Şoförlük işi ile uğraşanların araç ruhsatı ve fotokopisi
 • Eğer ortaklık söz konusuysa ortaklık belgeleri
 • İş yerinin adresini gösteren ikametgah belgesi
 • Kişinin ikametgah belgesi
 • Nüfus cüzdanının aslı ve kopyası
 • Bağlı bulunulan odaya ait faaliyet belgesi
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 4 adet vesikalık

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir