Ev İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

İhtiyaç kredisi olarak birçok çeşitte krediler bulunmaktadır. Kredinin kullanıldığı amaca göre , çeşide göre ve şekline göre değişiklik gösteren bu kredilerden biri ev ipotekli uzun vadeli kredi olarak adandırılır. Ev ipotekli kredi veren bankalar müşterileri için normal ihtiyaç kredisinin limitinden daha yüksek bir limit krediyi kullandırır. Böylelikle yüksek tutarlarda para ihtiyacındaki kişi üzerine tapusu bulunan bir malı ipotek ettirerek ihtiyaç duyduğu krediyi kullanabilmektedir. Borcun ödenmemesi halinde banka ipotek yapılmış gayrimenkulü satarak karşılığında aldığı parayla kredi kullandırttığı miktarı kurtarır. Bundan ötürü ev ipotekli kredi bankaların en çok sevdiği kredidir.

Bankalar kişinin veya yakınının sahip olduğu eve, arsaya veya araca ipotek uygulayarak kredi kullandırır. Sonrasında bu kişiye kredi verilir ve bu müşteri borçlarını ödemeye başlamaktadır. Kredinin borcu bitmeden bu kişi ipotek uygulanan malı satamaz. Bankaların ipotekli mallara karşılık müşteriler için daha uzun vadelerde ve miktarlarda kredi kampanyaları bulunmaktadır. Bu bankalar talebe göre krediyi onaylar ya da onaylamaz. Türkiye’de iş yapan bankalardan ipotekli kredi kullandıran bankaları sıralayalım.

Garanti Bankası

Garanti Bankası son zamanlarda ipotekli ihtiyaç kredisine 48 ay vade seçeneğini getirmiştir. Bu krediden yararlanmak isteyen kişi ipotekli mülkün banka tarafından belirlenmiş oranında krediyi kullanabilmektedir. 100 Bin Lira ‘ya kadar kredi kullanılabilmektedir ve uygulanan faiz oranı yüzde 1.28’den başlayıp 48 ay vade seçeneği bulunmaktadır.

İş Bankası

Bağlantı İş bankası kredi kampanyaları arasında ipotekli ihtiyaç kredisi de bulunmaktadır . Bu kredide vadeler 48 aya kadar çıkabilmektedir. Yüzde 1.23 ‘den başlayan faiz oranları uygulanmaktadır. İşbankası’nın belirlediği oran doğrultusunda malın değerinin belirli bir oranında kredi kullanılabilmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra ekspertiz yapılacak malın değerinin tespiti yapılır ve bir raporla sunulur.

Akbank

Akbank da müşterilerine ipotekli ihtiyaç kredi imkanı sunmaktadır. Bu kredide Akbank’ın belirlediği miktarda kredi kullanılır. Yüzde 1.25 ‘den başlayan faiz oranları uygulanmaktadır. Bu krediyle müşteriler kendilerinin veya bir yakınlarının sahip olduğu bir malı ipotek ettirerek ihtiyaç duydukları miktarı alabilirler. Ayrıca banka bu kredide kişinin evini veya işyerini teminat kabul etmektedir. İpotek edilmesi düşünülen mülkün tapusu da başvuruda belge olarak sunulması gerekmektedir.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası ipotekli bireysel finansman kredisi adı altında yüksek miktarlarda ihtiyaçları karşılamaktadır. Bu kredide kişinin konutu için ekspertiz yapıldıktan sonra değerin yüzde 80’i, işyerleri için ekspertiz yapıldıktan sonra değerin yüzde 75’i , imar bulunması koşuluyla arsanın ekspertiz değerinin yüzde 50’si kullandırılabilmektedir. 48 ay vade seçeneği bulunan bu kampanyada gayrimenkule ipotek uygulanır. Bu kampanyada 1.17 ‘den başlayan faiz oranları uygulanmaktadır.

Finansbank

Finansbank’ın KOBİ’lere özel ipotekli kredi kampanyası bulunmaktadır. Bu kredide 1 Milyon Lira’ya kadar kredi kullandırılabilmektedir. Vade seçenekleri bu kampanyada 120 aya kadar çıkabilmektedir. Kişinin konutu ya da işyerinin ekspertiz değeri üzerinden yüzde 75’i ,arsanın yüzde 50’si tutarında kredi kullanılabilmektedir.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir