Ev Kredimi Kapatmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Ev almak herkesin hayali. Düşlediğiniz gibi bir evin hayalini kurarken karşılaşacağınız maddi zorluklara yardımcı olması amacıyla bankalardan kredi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bir çok banka konut kredisinde farklı kolaylıklar sağlamaktadır. İnternetten araştıracağınız gibi bankalara uğrayarak da konut kredileri hakkında bilgi almanız mümkün. Bankalarla görüştünüz ve birini seçerek istediğiniz ev için krediniz çıktı. Peki kullandığınız konut kredisini erken kapatmak isterseniz ne yapmalısınız. Şimdi biraz bundan bahsedelim.

Öncelikle kullanacağınız kredi miktarı ve vadesi çok önemli bir detay. Kullandığınız miktar ne kadar artarsa ödeyeceğiniz faiz miktarı da bu düzeyde artacaktır. Tabii bu duruma vade farkının da etkisi olacaktır. Vade süresi de uzadıkça miktar biraz daha artacaktır. Hatırlamakta fayda olacak bir konuyu da paylaşmak gerekiyor. İlk yıllarda ödeyeceğiniz taksit tutarlarının büyük bir bölümü ana paranın faizine karşılık olarak tahsil edilecektir. Sonraki yıllarda ödeyeceğiniz taksitler ana paradan tahsil edilmeye başlayacaktır.

Evinizi aldınız ve ev kredinizi erken kapatmak istiyorsunuz, ne yapmalısınız.

Tüketici kanunu gereğince, tüketiciler vadesi gelmemiş taksitlerin ödemesini yapabileceği gibi, konut kredi borcunun da tamamını erken ödeyebilir. Bu durumlarda kredi kullanırken anlaştığınız banka erken ödemede gerekli faiz ve diğer maliyetlerde size indirim yapacaklardır.

Krediyi kullanırken faiz artışını sabit olarak belirlediyseniz erken ödeme durumunda erken ödeme tazminatı talep etme hakkınız olacaktır. Erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanına erken ödenen tutarın kalan vadesine göre kesilen tazminatlar değişiyor.

 

Bunu hesaplamak oldukça basit. ( Ana para* yıllık faiz oranı*gün sayısı/36000)

Konut Kredimi Erken Kapatırsam Ne Kadar Öderim?

Konut kredinizi erken kapatmak istediğinizde tüketici kanunlarında da belirtildiği gibi erken ödeme cezasını ödemek zorunda kalıyorsunuz. Son yapılan yasal düzenlemelerde vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde yüzde 1, vadesi 36 ayı aşan kredi kullanımlarında yüzde 2 ceza tutarı banka tarafından tahsil edilmektedir. Erken kapatmalarda ödeyeceğiniz tutarı hesaplamak için yukarıda belirtilen formülü kullanarak ödeyeceğiniz cezayı hesaplayabilirsiniz.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir