Facebook, Bitcoin Reklamlarını Yasakladı

Facebook aldığı yeni karara göre Bitcoin’de dahil olmak üzere tüm kripto para birimleri ve fon toplama (ICO) reklamlarını yasakladı. Bu yasağa Facebook’un sahip olduğu Instagram’da dahil. Buna göre artık Facebook ve Instagram’da kripto para birimlerinin reklamları gösterilmeyecek.

Şirketin getirdiği bu yasağın sebebi ise, bu reklamların çoğunlukla ‘aldatıcı uygulamalar’ ile olan bağlantıları olarak gösterildi.

“Aldatmacalı Uygulamalarla Bağlantılı”

Facebook’tan yapılan açıklamada, kripto para birimlerinin sıklıkla yanıltıcı veya aldatmacalı uygulamalarla bağlantılı olduğu ifade edildi.

Facebook sözcüsü, Business Insider’a yaptığı açıklamada, yeni kuralın yalnızca kripto para birimleri veya kripto para araçları satmaya çalışan anahtar kelimeleriyle sınırlı değil, kripto para birimleri ile ilgili tüm reklamları yasakladığını söyledi. Bu nedenle, Bitcoin cüzdanlarına yönelik reklamlarla birlikte örneğin Ethereum madenciliğine yönelik donanımlar gibi reklamlar da yasaklandı.

“Reklam Yapanlar Kötü Niyetli”

Kararın ardından bir açıklama yapan Facebook yöneticisi Rob Leathern “İnsanların, aldatmacadan veya aldatılmaktan korkmadan Facebook reklamlarıyla yeni ürün ve hizmetleri keşfetmeye ve bunları öğrenmeye devam etmesini istiyoruz” ifadesini kullandı. Leathern şu anda kripto para reklamı yapan çok sayıda şirketin kötü niyetli olduğunu ifade etti.

KRİPTO PARA BİRİMLERİNE GETİRİLEN KISITLAMA VE YASAKLAMALAR

Son zamanlarda dijital para birimlerine farklı devlet ve şirketlerden üst üste yasaklama veya kısıtlama haberleri geliyor.

ÇİN: Çin geçtiğimiz hafta, ülkede hizmet veren yabancı kripto para borsalarını yasakladı. Buna göre artık Çin’de yabancı kripto para borsaları hizmet veremeyecek. Çin halihazırda dünyada en çok kripto para madenciliği yapılan ülke durumunda. Hükümetten yapılan açıklamalara göre Çin’de yakın zamanda kripto para madenciliği de yasaklanacak.

ABD Bankalarının Yasaklamaları: Geçtiğimiz hafta JPMorgan Chase & Co., Bank of America Corp. ve Citigroup Inc., bankalarına ait kredi kartlarından Bitcoin ve diğer kripto paraların satın alınmasını yasakladı. Bu bankalar aynı zamanda ABD’nin en büyük bankaları konumunda olduğunu söylemekte fayda var.

İngiliz Bankalarının Yasaklamaları: Bu hafta, İngiliz Lloyds Bankacılık Grubu kredi kartları yoluyla Bitcoin dahil olmak üzere tüm sanal para birimlerinin alımını yasakladığını duyurdu.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir