Gelir Belgesiz İhtiyaç Kredisi

Gelir belgesiz ihtiyaç kredisi alabilmek mümkündür. Bu kredi verme şekli, son yıllarda kurgulanmıştır. Çünkü bazı meslek grupları ” Gelir Belgesi ” gösterememekte ve de bu nedenle de kredi kullanamamaktadırlar. Bankalar da buna istinaden, bu yolu bulmuşlar, belge istemeden kredi verebilmeyi mümkün hale getirmişlerdir. Fakat bu tipte bir krediyi halen her banka da vermemektedir. Bazı bankaların verebilmekte olduğu belgesiz kredi için, standart bir kredi limiti de bulunmamaktadır. Kredi limiti A bankasında 20 Bin TL olabiliyor iken, B bankasında 3 Bin TL ile sınırlı olabilmektedir. Burada bankaların risk alma politikaları devreye girmektedir. Bazı bankalar daha fazla para satmayı tercih ederlerken bazı bankalar ise daha farklı alanlarda derinleşmeyi tercih etmektedirler. Bu nedenle de bu kredi türü her bankada bulunmamaktadır. Belgesiz olarak kredi kullanabilmek, her şekilde olumlu olarak karşılanmaktadır. Böylelikle belgesi olmayan kişiler de çalışmalarının karşılığını alabilmektedirler. Yok sayılmadan, gerekli olan ihtiyacını alabileceği bir bankanın bulunması, herkes adına sevindirici olmaktadır.

Gelir Belgesiz Krediyi Kimler Kullanmaktadır?

Gelir belgesiz ihtiyaç kredisi için bankaların getirmiş oldukları bir kısıtlama, bir kriter bulunmamaktadır. Yani özelikle belitli meslek grupları beklentisi bankalarda mevcut bir beklenti olarak görülmemektedir. Burada krediye ihtiyaç duymakta olan, çalışmakta olan ya da çalışmayan kişiler krediden faydalanabilmektedir. Yine de genellemeye bakıldığında bu kredi tipinden en çok;

 • Çiftçilik
 • Tarım
 • Hayvancılık
 • Arıcılık
 • Seracılık
 • Esnaflık

gibi mesleklere mensup kişiler faydalanmak istemektedirler. Bu işlerde çalışmakta olan kişilerde doğal olarak bordro bulunamamaktadır. Bu nedenle de bu kişilerin gelirlerini bildirmeleri de mümkün olamamaktadır. Bazı kişiler de işsiz kaldığı için ihtiyaç kredisi kullanmak istektedir. Bu kişiler için de üzerine kayıtlı olan bir gayrimenkulün bulunması istenmektedir. Bu kriterlerdeki kişiler, belge kullanmadan kredi çekebilmektedirler.

Gelir Belgesi Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Gelir belgesiz ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilmek için her bankaya göre ayrı detaylar bulunmaktadır. Lakin her bankanın genel olarak istedikleri belgeler, aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • T.C. Kimlik Numarası bulunmakta olan resmi bir kimlik ( Nüfus cüzdanı ya da ehliyet gibi )
 • Kişinin adına düzenlenmiş ve de ödenmiş bir fatura ( 3 ay içerisinde tarihlenmiş olması şartıyla )
 • Vergi Kimliği ( Esnaflık yapanlar için gereklidir. )
 • Çiftçilik belgesi ( Çiftçilik yapanlar için gereklidir. )
 • Kişinin üzerine kayıtlı gayrimenkul belgesi ( İşi olmayanlar için geçerli olmaktadır. )

Kredi talebinde bulunmakta olan kişilerin bu belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Bu belgeler dışında ayrıca kirada olan mülkün kira getirisi de gelir kabul edilmektedir. Bazı bankalar için bu belge de geçerli bir evrak olarak kabul edilmektedir. Kira geliri için banka dekontu belgesi ile kira sözleşmesi kopyası yeterli olmaktadır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir