Halk Bank KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği

Özellikle son dönemler arasında girişimciler ve işini büyütmek isteyen küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri tarafından yoğun ilgi gören KOSGEB faizsiz kredi seçenekleri kişilere iş girişimlerinde finansman desteği sağlamaktadır. KOSGEB kredi faiz desteği nasıl alınır ?

Bu kredi seçeneğinde kişiler Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdare Başkanlığına yapacakları başvuruları doğrultusunda gerekli şartları karşılamaları dâhilinde faizsiz 12 aya kadar vade süresi erteleyebilme avantajlı kredi seçeneklerinden faydalanabilmektedirler.

 

Bu kredi seçeneği için başvuruları kurum tarafından onaylanan kişiler kurumun krediler için anlaşmış olduğu bankalara giderek kredi başvuru işlemlerini tamamlayabilmektedirler. KOSGEB faizsiz kredi seçeneğinde kişilerin kullanacakları kredi olanaklarının faizleri KOSGEB tarafından karşılanmaktadır. Böylelikle kişiler kullandıkları kredi seçeneklerinde faiz yükünden muaf olmaktadırlar.

KOSGEB Kredi Seçeneklerinin Detayları

İşletme sahiplerine ve girişimcilere finansman desteği sağlamak amacı ile devlet destekli olarak 12 ay sonra geri ödemesine başlanan 50.000 TL üst limitli faizsiz kredi seçeneklerinden özellikle mikro işletmeler kolaylıkla kredi kullanma olanağına sahip olabilmektedirler.

Bu kredi seçeneklerine yönelik olarak bütçe belirlemesi yapılarak kişilere kredi desteği sağlanarak finansman kaynağı oluşturulmaktadır. KOSGEB sıfır faizli işletme kredisi kişiler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Bu neden ile kurum yapılan başvurulardan sadece belirlenen bütçe kapsamına kadar işletmeciye kredi olanağı sağlayabilmektedir. Bu yıl işletmecilere 2.5 milyon TL tutarında bütçe kapsamında kredi olanakları KOSGEB tarafından sunulacaktır.

Ekonomiye canlılık kazandırılabilmesi ve ülke ekonomisinin geliştirilebilmesi adına sunulan bu kredi seçenekleri için kuruma iletilen başvurularda öncelikle başvuru yapan işletme sahiplerine yönelik olarak güvenlik araştırması yapılmaktadır. Sonrasında işletme özellikleri incelenerek kredi talepleri değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmeler sonrasında başvuru talepleri olumlu sonuçlanan işletme sahipleri kurumla anlaşmalı olan bankalara giderek kredi talebi işlemlerini kolaylıkla tamamlayarak kredilerini kullanabilmektedirler.

KOSGEB Kredilerinden Kimler Faydalanamaz?

İşletme sahipleri ve girişimcilere sunulan sıfır faizli kredi seçeneklerine yönelik olarak koşullar kurumun internet sitesi üzerinden belirtilmektedir. KOSGEB sıfır faizli işletme kredisi alma koşulları site içerisinde yer alan açıklamalarda ifade edilmekte ayrıca bu kredi seçeneklerinden kimlerin faydalanamayacağı da belirtilen konular arasında yer almaktadır.

 

KOSGEB kredi seçeneğinden gerekli koşulları sağlamayan işletme sahiplerinin yanı sıra güvenlik soruşturmalarında olumlu görülmeyen işletmeler olarak ifade edilebilmektedir. Bunlar ile beraber 2015 yılı 14 Aralık tarihli alınan Bakanlar Kurulu kararına paralel olarak esnaf ve sanatkârlara verilen 30.000 TL tutarlı faizsiz kredi seçeneklerinden faydalanan kişiler KOSGEB faizsiz kredi seçeneklerinde yararlanamayacak olan kişiler arasında yer almaktadır.

Bu faizsiz kredi seçeneklerinde kişilere sunulan 50.000 TL üst limitli kredi olanaklarında kredilerin faizleri kurum tarafından karşılanırken kişiler kullandıkları kredi ürünü seçeneklerinin geri ödemelerine 12 ay sonra uygun geri ödeme planları ile bütçelerine uygun koşullarda başlayabilmektedirler.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir