Halkbank Hesaplı Evim Konut Kredisi

İnsanlar bazı mülkiyet seçeneklerini değerlendirme konusunda maddi sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Ancak günümüzde ev sahibi olmak denilince aklımıza zor şartlar ve olumsuz getirileri aklımıza gelmektedir. Aslında ev sahibi olmak Halkbank’ın müşterilere sunduğu hesaplı evim kredisi yardımıyla kabus olmaktan çıkıyor. Bu kredi türü sayesinde bu krediden faydalanan her bir kişiye mülkiyet hakkı tanınmaktadır ve ödeme kolaylığı sağlanmaktadır. Ayrıca bu kredi türünden faydalanmak isteyenler ödeyecek olan meblağın ilk taksitini üç ay erteleme hakkına sahip olacaklardır. Verilen bilgiler ışığında ev sahibi olmak aslında zor değildir. Bu bankanın sunduğu hesaplı konut kredisinde olası faiz oranları, kredi yapılandırma usulü ve gereken belgelerin ne olduğu hakkında bilgilere değinmek gerekir.

 

 

Halkbank Hesaplı Konut Kredisinde ödeme seçeneklerin kolaylığı ile müşterilere ödeme konusunda fırsatlar sunmaktadır. 36 ay vade ödeme seçeneğini kullanabilir iken, 120 ay vadede ödeme de gerçekleştirilebilir. 100.000tl’lik çekilen meblağ için 36 ay vadede ödeme kolaylığının tercih edilmesi durumunda, aylık faiz oranı 0,80 olup, tahsis ücreti 500tl iken alınan diğer ücretler için ödenen miktar 806 tl olacaktır. Ayrıca 36 ay vadede gerçekleşen ödeme şekliyle taksit ücreti 3.208tl olacaktır. Bu oranlarla birlikte yıllık maliyet %11.0243 oranında karşılanacaktır. Diğer bir tercih edilme usulü göz önüne alındığında yani 120 ay vadede ödenecek tutar 100.000 tl iken tahsis ücreti ve diğer masraflar 36 ay vadede olduğu gibi bir değişiklik olmamakla birlikte, aylık faiz oranı 0.89 oranıyla ödenerek taksit tutarı 1.359tl’ye karşılık gelmektedir. Böylelikle yıllık maliyet %11.5706 oranıyla karşılanacaktır. Faiz oranlarının düşük meblağda karşılanabilmesini gösteren bu oranlar müşterilere ödeme kolaylığı konusunda yön verecektir.

Halkbank Konut Kredisinde borç yapılandırma usulünü tercih etmek isteyen müşteri için öncelikle 90 gün gibi bir süre verilir ardından kredi yapılandırma usulünü değerlendirme yöntemi tercih edilir. Tüketici için avantajları olan bu yöntemle yapılandırılmak istenen konut kredisi aylık ödenen miktar düştüğünden ekonomik açıdan rahatlatılan müşteri banka borcunu tahsil etmiş olur. Halkbank şubelerine giderek her türlü yapılandırma talebi gerçekleştirilebilir. Tek dezavantajı ekstradan faiz ödenmesine sebebiyet verir.

Halkbank Konut Kredisinde Gerekli Olan Belgeler

 

 

Halkbank konut kredisinde gerekli olan belgeler ise şu şekildedir ; nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi, kamu çalışanı adına bordro, haciz bulunmadığına hair onaylı gelir belgesi, SGK hizmet dökümü; emekliler için SGK emekli belgesi, maaş hesap cüzdanları, eğer halen bir başka özel kurumda çalışma durumu söz konusuysa iş yeri destek prim bildirgesi; serbest meslekte çalışanlar içinse, Güncel vergi levhası, Yıllık gelir vergisi beyannamesi, Güncel işletim hesap özeti, Ticaret sicil gazetesi istenmektedir. Ancak konut kredisi için gerekli olan diğer belgeler ise alınacak konuta ait olan kat mülkliyetli tapu ve olmaması halinde kat irtifaklı tapunun yanında kullanılan yapı için izin belgesi, onun da bulunmaması halinde son 5 yıla ait olan alt yapı ruhsatı ve imar durum belgesi gerekmektedir.

Görüldüğü gibi Halkbank konut kredisinde ödeme seçenekleri yardımıyla konut sahibi ve mülkiyet sahibi olmak zor değildir. Faiz seçenekleri ve yapılandırma usullerine göre müşteri dilediği gibi konut sahibi olabilir ve ödeme seçeneklerinden yararlanabilir.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir