Halkbank İnşaatınıza Destek Kredisi

Halkbank inşaat kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. İnşaata başlama kredisi nasıl alınır merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

 

 

Halkbank’ın verdiği bu kredi ile ilgili genel özellikler şöyledir;

 • Kredi başvurusu yapan kişinin kendi üzerine kayıtlı olan arsasına veya tamamlanmamış evini tamamlamak için inşaat yapan ile inşaat yaptıran kişilerin bu inşaatlarının finansmanı için kullanılabilir.
 • Halkbank İnşaatınıza Destek Kredisi bankanın belirlediği vade ve faiz şartları dâhilinde sadece gerçek kişiler tarafından kullanılabilir (bu krediyi kullanacak kişinin iş yaptığı alan gayrimenkul inşaat ve ticareti ise bu krediden yararlanamaz).
 • Bu kredi başvuruları genel müdürlük tarafından değerlendirilmektedir.
 • İnşaatın seviyesi en az % 70olması gerekmektedir. Kredi tutarı ise bu seviyedeki inşaata ekspertizin verdiği değerin % 80’i ile sınırlıdır.
 • Bu kredi için en fazla kredi ödeme vadesi 120 ay olarak belirlenmiştir.
 • Halkbank inşaat kredisi faiz oranları ise aylık % 1,13 şeklindedir.
 • Ortalama kredi tahsis tutarı ise 500 TL civarındadır.
 • Bu kredi ile ilgili diğer masrafların ortalaması ise 805,76 Tl civarındadır.

Halkbank Kredileri İçin Başvuruda Gerekli Evraklar Listesi

Halkbank’ın sunduğu kredilerinde yararlanmak isteyen kişiler ve var ise kefilleri için bankanın istemiş olduğu evraklar şunlardır;

 

 

Halkbank inşaat kredisi için istenen belgeler;

 1. Kimlik Belgesi Aslı (Nüfus Cüzdanının veya Ehliyetin veya Pasaportun ) (Üzerinde kimlik numarası yazılı olması gerekmektedir)
 2. Gelir Belgeleriyle alakalı bilgiler;
  1. Kamu çalışanıysanız güncel bordronuz,
  2. Özel Sektör çalışanıysanız güncel bordro yâda maaşınızda haciz veya kesinti olmadığına dair güncel bir yazı gerekmektedir. Bununla birlikte şirketinizin güncel imza sirküleri de getirilmesi gerekir. Ayrıca SGK’dan kredi başvurusu yapan kişinin hizmet dökümü belgesi de istenen evraklar arasındadır.
  3. Emekliyseniz kurumunuza ait emeklilik belgeniz ya da emekli maaşınızı gösteren bankanıza ait hesap cüzdanınız. Ancak emekli olmanıza rağmen aktif olarak çalışıyorsanız çalıştığınız işyerinden destek prim bildirgeniz gerekmektedir.
  4. Serbest meslek sahibiyseniz şirketinizin güncel olan vergi levhası, şirketinizin yıllık gelirvergisi beyannameniz, şirketinize ait işletme hesap özeti ile şirket ticaret sicil gazeteniz gerekmektedir.
  5. Eğer çiftçi iseniz Çiftçilik Belgeniz ve Müstahsil Makbuzlarınız ile Arazinize ait olan tapu veya tapuların fotokopileri gerekmektedir.
  6. Ayrıca faiz geliriniz varsa hesap cüzdanınız, kira geliriniz varsa size ait tapu ya da kira kontratınızın bir fotokopisi gerekmektedir.

(Kredi başvurusunda bulunan kişi maaşını eğer başvuru yapmış olduğu Halkbank şubesi aracılığı ile alıyorsa gelir belgesi vermesine gerek yoktur).

Halkbank Mortgage Kredileri kapsamında Satın Alınacak Konut ile İlgili;

 • Konuta ait olan kat mülkiyetinin tapusu,
 • Konutun kat mülkiyeti tapusu olmadığındaysa kat irtifakının tapusu,
 • Konuta ait yapı kullanımı ile ilgili izin belgesi,
 • Eğer kredi kullanılacak olan konutun yapı kullanımına ait izin belgesi yoksa son 5 yıla ait olacak şekilde yapı ruhsatı belgesi,
 • İmar Durum Belgesi,

Getirilmesi de gerekmektedir.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir