Halkbank Kamu Çalışanlarına İhtiyaç Kredisi 2017

Halkbank kamu çalışanlarına özel krediler kamuda çalışan polis, öğretmen, asker ve diğer devlet memurlarını kapsamaktadır. Bankanın yaptığı bu kredi kampanyası ile hedeflenen kamu personeline ihtiyaç duyduğu bütçe desteğini zorlanmadan uygun faiz ve vade seçenekleri ile bulabilmesini sağlamaktır. Halkbank ihtiyaç kredisi kapsamında kullandırılan bu kredilerden faydalanmak için ana kriter olan kamu çalışanı olduğunuzu gelir belgeniz ile ispatlamanızdır. Bunun dışında çalıştığınız yıl sayısı vb. başka bir kriter yoktur.

 

 

Halkbank İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

 

Bankanın kredi kullandırmak için istediği evrakları tamamlamak ve bireysel kredi formunu doldurmak şartı ile bankaya kredi müracaatında bulunmak gerekmektedir. Elbette burada da  kredi notu ve bütçe taksit tutarları arasındaki dengeye bakılmakta ve kredi nihai kararı buna göre verilmektedir. Bankanın istediği evraklar ise;

1) Bireysel Kredi formu (imzalı – eksiksiz doldurulmuş)

2) Nüfus cüzdanı

3) İkamet belgesi veya son 3 aya ait elektrik, su, doğalgaz ya da telefon faturası

4) Maaş bordrosudur.

Bankadan kredi almak için ilgili evraklar ile bankaya başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak banka gelir seviyesinin yeterli bulmadığı takdirde ilave belgelerde talep edilebilmektedir. Bunlar faiz gelirlerini belgeleyen banka cüzdanı olabildiği gibi destekleyici evrak olarak tapu fotokopisi ve kira gelirleri var ise kira kontratı da olabilir. Bunun dışında kefilsiz bir kredi olmasına rağmen zaman zaman kefil gerekli olabilmektedir. Banka kefil için de aynı evrakları talep etmekte, bireysel kredi sözleşmesine imza almaktadır.

 

 

Kamu Çalışanına İhtiyaç Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

48 aya kadar vade ile alınabilen kamu çalışanları ihtiyaç kredilerinin faiz oranları bankanın verdiği normal ihtiyaç kredilerinden biraz daha düşüktür. Kredi tahsis ücreti ödemesi yapayı kabul edenler için bu oranlar daha da düşük olmaktadır. Bunun dışında banka muhakkak sigorta yapılmasını talep etmektedir. Ayrıca hayat sigortası primlerinin üzerine ilave edilmesi gereken %5 BSMV mevcuttur. Tüm bu hususlar dikkate alındığında 50.000 TL lik bir kredinin bakanın duyurduğu aylık %1,13 faiz oranı üzerinde 48 ay vade de taksit tutarları 1,424 TL olurken kredi tahsis ücreti ise 262 TL dir. Kredi tahsis ücreti ödenmek istenmediğinde ise faiz oranı aylık %1,19 a çıkarken taksit tutarları ise aylık 1,446 TL olacaktır. Banka özel bir kampanya yapması sebebi ile bile olsa brüt maaşın 5 mislini geçememektedir.

Halkbank Kredi Başvurusu Sms İle Yapılabilir mi?

 

Tüm bankaların sunduğu kolaylıkları Halkbank’ta sunmaktadır. Mobil, internet, sms ya da şubelerden kredi başvurusu yapılmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken husus bankanın bu kampanyasından ve faiz oranlarından faydalanmak için bankada kredili mevduat hesabı açtırmak ve hayat sigortası yaptırmak zorunlu tutulmaktadır. Kredili mevduat hesabı açtırmış olmak kullanılmadığı sürece ek bir külfet getirmemektedir.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir