Hangi Banka Kredi Kartı Aidatı Almıyor?

Hangi banka kredi kartı aidatı almıyor? ” Bu sorunun yanıtı biraz karmaşık verilebilmektedir. Kredi kartı aidatları üzerine, kart aidatı alınmaması kararı alındıktan sonra, bankalar sözleşmelerine, kredi kartı aidatı şartı ilave ederek, yine kart aidatı tahsil etmeyi başarabilmektedirler. Bu durumda dahi bazı bankaların kart aidatı için itiraz hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle bankanın aranıp, kredi kartı aidatını reddettiğini söylemesi üzerine, banka kendi kart müşterisine para iadesi yapabilmektedir. Burada her bankanın kendine ait farklı uygulamalarının olduğu bilindiğinden, kredi kartı alırken özellikle sözleşmenin bu bölümünün iyi okunup iyi anlaşılması tavsiye edilmektedir.

Bankalar Hangi Hallede Kredi Kartı Aidatı almıyorlar?

Hangi banka kredi kartı aidatı almıyor? sorusunun farklı bir versiyonu olan bu soruyu, kredi kartı aidatı almama hallerini sıralayarak açıklamak mümkün olabilecektir. Fakat burada unutulmaması gereken şey, her bankanın kendine göre farklı uygulama yapmış olduğudur.

  • A bankası, kredi kartına 3 ayrı fatura ödeme talimatı tanımlanması karşılığında, kredi kartı aidatı almamaktadır.
  • B bankası, kredi kartının aylık limitlerini baz alarak kart aidatı talep etmekte ya da etmemektedir. Burada kişinin harcama limiti önemsenmektedir.
  • C bankası, kişinin kartına bağlı bir ek kart çıkartması karşılığında kredi kartı aidatı almamaktadır
  • D bankası, kredi kartı sahibinin aynı bankaya ait birden fazla kredi kartı olması halinde, diğer kredi kartlarından kredi kartı aidatı almamaktadır.

Yukarıda kredi kartı aidatı almayan bankaların koymuş olduğu kurallar bulunmaktadır. Bunlara uyan kredi kartı kullanıcılarından, kart aidatı talep edilmemektedir.

Kredi Kartı Aidatı İçin Geriye Dönük Alınan Paraların İade İstenmesi Mümkün müdür?

Hangi banka kredi kartı aidatı almıyor? sorusunun haricinde bu soru da çok önemli bir sorudur. Çünkü bu yolla birçok kişi dolandırıcıların eline düşmüş, herkes kendi bütçesine göre büyük ya da küçük diye ifade edilebilecek paralar çaldırmışlardır. Kredi kartı aidat yasası gereğince, bir banka müşterisi şikâyette bulunmuş, banka bunun üzerine davayı kaybetmiştir. Bu durum da hukuken emsal teşkil etmekte olduğundan, herkes geriye dönük kredi kartı aidatlarını talep etmek istemiştir. İşte bu noktada kredi kartı aidatı dolandırıcıları peyda olmuştur. Bankalardan kart aidatlarının tahsil edileceği hukuk büroları gibi kişileri aramışlar ve de bu kişilerin paralarını almışlardır. Gerçekte böyle bir hak her kart müşterisine hukuken verilmiştir. Emsale uygun tüm davalarda kart sahipleri kazanan taraf olmuştur. Günümüzde yeni sözleşmelerde bu davaların açılabilmesine imkân tanınmamaktadır. Kısacası hala her banka aidat almaktadır. Aidat almamak için bankalar önemli taleplerde bulunmaktadırlar. Kişiler de burada tercih haklarını kullanmaktadırlar. Ya bu aidat ücretlerini ödemeyi, ya bankaların dediklerine göre davranmayı ya da kararın iptalini istemeyi tercih edebilmektedirler. Tercih her zaman müşterinin olmaktadır.

Sonuç olarak bankalardan kredi kartı alırken siz kart aidatı olmayan kredi kartı almak istediğinizi belirtmeniz halinde bankalar size kart aidatı olayan bir kredi kartı sunmak zorunda.. Eski kredi kartlarınızı da kart aidatı olmayan yeni kartları ile değiştirebilirsiniz. Bunun için bankanızı arayıp kartı aidatı olmayan kredi kartı kullanmak istediğinizi, aksi halde mevcut kredi kartlarınızı iptal ettirmek istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir