İhtiyaç Kredisi Ara Ödeme Hesaplama

İhtiyaç kredisi ara ödeme hesaplaması birçok bankanın sitesinde mevcut olmakla birlikte, özel olarak bunu hesaplayan siteler de bulunmaktadır. Normal taksitlere ek olarak belli aralıklarla fazladan kredi ödenmesine ara ödeme denilmektedir. Belli aralıklarla ödeme yapmak yerine dilerseniz farklı aralıklarla esnek ödemeler de gerçekleştirebilmektesiniz. İhtiyaç kredisi kapsamında ara ödeme yapılmak istediğinizde ödeme gücünüze bağlı olarak vade süresi azaltılmaktadır. Ara ödeme yapıldığında kalan borç tekrar hesaplanarak yeni bir ödeme planı hazırlanır.

Bu ödeme şekli, özellikle yılın belli dönemlerinde fazladan gelir elde edenler için uygundur. Ödemesi yüksek olan ihtiyaç kredilerinde faiz yükünden kurtulmak isteyenler ve kredi tutarını azaltmak isteyenlerin tercih edebileceği bir yoldur.

Ara Ödeme Sonrası Taksitler Ne Kadar Düşer?

Aylık kredinizin içinde faiz, anapara, KKDF ve BSMV gibi farklı tutarlar yer almaktadır. Anapara haricindeki diğer tutarlar her taksitte farklı yüzdelerde bulunmaktadır. Yapılan ara ödeme toplam paradan değil, anaparadan düşülür. Bu nedenle anaparanın miktarı önemlidir. Elinize belirli zamanlarda toplu para geçeceğini düşünüyorsanız, bu parayı ara ödeme olarak kullanabilirsiniz. Anaparadan düşülen bu miktar sonrası kalan borcu bankanızla konuşarak istediğiniz vade seçeneği ile tekrardan taksitlendirmeniz mümkündür. İhtiyaç kredisi ara ödeme hesaplama programları yardımıyla taksitlendirmeyi ve kalan vadeyi öğrenebilirsiniz.Bunun yanında ödediğiniz ara ödeme sonrasında vade sayınız düşecektir ve aynı taksit miktarını ödeyerek erkenden borcunuzu bitirme avantajınız oluşacaktır.

Ara ödemenin size kazandıracağı ilk şey vade sayısının düşmesidir. Ayrıca bu faiz ödemesine de yansır. Ara ödeme yaptığınız aydan itibaren daha düşük faiz tutarı ödersiniz. Ödeyeceğiniz faiz tutarından kar elde etmeniz de sizin yararınıza olacaktır.

Hangi Bankalar Ara Ödemeli Kredi Vermektedir?

Ülkemizde birçok banka ara ödemeli ihtiyaç kredisi vermektedir. Garanti Bankası, Akbank Yapıkredi Bankası, Tekstilbank, Denizbank, Finansbank, İş Bankası, Halkbank, Ing Bank, Ziraat Bankası, ICBC,     Fibabanka, Şekerbank, Bankpozitif, Vakıfbank, Odeabank, HSBC, Burgan Bank bu bankalar arasında yer almaktadır.Ara ödemeler bankalar tarafından 3,6,12 ay olarak planlanmaktadır. Unutmayın ki ara ödemeleriniz vadenizin sayısı ve toplam borcunuzla ilişkilidir. Vadeniz yüksekse ara ödeme yapmanız faiz yükünden kurtulmanız için sizin yararınıza olacaktır.

Eğer ara ödeme sonrasında yeniden taksitlendirme yapmak isterseniz, yeni taksitinizi eskisinden daha yüksek tutarda oluşturmanız da mümkündür. Bunun için kredi aldığınız banka ile görüşme yapmanız gerekmektedir. Eğer kredinizi acil bir ihtiyaç halinde çektiyseniz ve elinize toplu bir para geçeceğine güvenceniz varsa ara ödemeden yararlanabilirsiniz. Ayrıca prim, ikramiye gibi zaman zaman fazladan gelir elde ediyorsanız da ara ödeme seçeneği sizler için oldukça avantajlı olacaktır. İhtiyaç kredisi ara ödeme hesaplaması bankalarda yapılabildiği gibi bunun için özel olarak düzenlenen hesaplama siteleri de bulunmaktadır. Bu sayede ödeme sonrasındaki taksitleri de hesaplayabilirsiniz.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir