İhtiyaç Kredisi Gecikirse Ne Olur?

İhtiyaç kredisi gecikirse ne olur sorusu oldukça çok sık duyduğumuz bir durumu ifade etmektedir. İhtiyaç kredisi, gerçek kişilerin başvurduğu ve genellikle miktarı çok fazla olmayan bir kredi çeşididir. Son yıllarda değişen bazı kurallar gereğince bu krediye olan başvurularda rekor bir biçimde artık yaşanmaktadır. Örneğin cep telefonunun sadece nakit para ile alınabilmesine dair yapılan düzenlemeden sonra, bankalar ihtiyaç kredisi vererek bu sorunu aşmaya çalışmışlardır. Bu da müşterilerin ihtiyaç kredisine yönelmesine sebep olmuştur.

İhtiyaç Kredisi Gecikmesi Neden Olur?

İhtiyaç kredisi çeken müşteriler, bazı durumlarda bu krediyi ödeme noktasında sıkıntıya düşmektedirler. Bunun birçok sebebi vardır.

 • Ödeme planının yanlış bir biçimde seçilmesi
 • Daha önce hesaplanamamış olan mali değişiklikler
 • Ekonomik bütçede ortaya çıkan dalgalanmalar
 • İşten çıkma ya da iş kaybı.

Bu tip durumlar ile karşılaştığı için çektiği ihtiyaç kredisinin taksitini ödeyemeyenler, nasıl bir süreç ile karşı karşıya kalacaklarını merak etmektedirler. Bu yüzden de ihtiyaç kredisi gecikirse ne olur sorusunu dile getirmektedirler.

Gecikme Sonucu Nasıl Bir Süreç Başlamaktadır?

Eğer ihtiyaç kredisi çektiyseniz ve bunu da bir ödeme planı çerçevesinde yapıyorsanız, herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Fakat ödemelerde ortaya çıkacak bir aksaklık ya da gecikme, farklı bir sürecin başlamasına sebep olacaktır.

 • Diyelim ki ilk taksiti ödemede biraz geç davrandınız ve normal ödeme süresini aştınız.
 • Banka ilk olarak sizle iletişime geçmekte ve bu durumu size hatırlatmaktadır.
 • Hatırlatma işlemi genellikle telefonunuza yollanan bir kısa mesaj ya da adınıza kayıtlı e-posta hesabınıza yollanan elektronik bir ileti ile yapılmaktadır. Eğer bankaya bildirdiğiniz başka iletişim hesaplarınız varsa, banka bunlar aracılığı ile de gerekli uyarıları yapmaktadır.
 • Size ait olan kredi borcunun sadece bir kısmını ya da hukuki tabir ile asgarisini ödediyseniz, banka bu durumu da size bildirmektedir. Ayrıca eksik olan tutarı da size iletmektedir.
 • Ancak gecikme olduğu için artık bu durum kredi kayıt bürosu adı verilen yere gönderilen belgelerde de geçmeye başlamaktadır.
 • Sonrasında banka bir ay daha beklemektedir. İkinci ay dolduktan sonra asgari ödeme de yapmadıysanız ya da bir diğer tabir ile hiçbir ödeme gerçekleştirmediyseniz, banka size bir ihbarname göndermektedir. Bu ihbarname yazılıdır ve ikamet adresinize gelmektedir. Böylelikle yasal süreç de başlamış olmaktadır.
 • Bu uyarının gelmesinden sonra banka bir ay da ha beklemektedir. Herhangi bir ödeme yapmamaya devam ettiyseniz, bundan sonra iadeli taahhütlü bir ihtarname ikamet adresinize gelecektir ve yasal takip de başlayacaktır.
 • Artık devreye bankanın avukatları ve devletin resmi icra dairesi girmektedir.

İhtiyaç kredisi gecikirse ne olur sorusuna verilecek yanıt bu şekildedir. Böyle durumlara düşmemek için asgari de olsa kredinize ait olan borcunuzu ödemenizde fayda vardır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir