İhtiyaç Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Para kazanmak için kimi zaman gecenizi gündüzüne katarsınız, tatilinizden fedakârlık edip mesailere kalırsınız ama yine de masraflarınıza para yetiştiremeyebilirsiniz. Böyle durumları yaşayan insan sayısının artmasıyla neredeyse her banka farklı isimler altında ancak genel anlamda ihtiyaç kredisi veriyor. İhtiyaç kredisi hakkında biraz bilgi verecek olursak; aslında adı üstünde nakit paraya ihtiyacınız olduğu anda herhangi bir bankaya başvuruyorsunuz ve gerekli prosedürler sonucunda toplu paranızı alıyorsunuz. Çekebileceğiniz para miktarını gelir düzeyiniz ve kredi notunuz etkileyebiliyor. Ancak son zamanlarda kredi notunuzu dert etmeyen bankalar da mevcut. Düşük faiz oranlarıyla size istediğiniz nakit para fırsatını sunabiliyorlar. Ayrıca hemen hemen her banka 48 aya varan taksitli kolay ödeme seçenekleriyle de sizin gönlünüzü fethedebiliyor.

Faiz Hesaplamaları

Peki bu kadar bahsedilen faiz ne demek? Neden bankalar düşük faiz diyerek müşteri çekmeye çalışıyor? Faiz hakkında illa ki hepimizin bir fikri vardır ama olmayanlar için şunu söyleyebiliriz ki faiz kârdır. Bankalar size belli bir miktar parayı toplu olarak verirler ve ödemenizi taksitle yapmanızı sağlarlar. İşte bu taksitleri öderken üzerine biraz kâr eklerler. Faiz nasıl hesaplanıyor diyecek olursanız size basit faiz hesaplama formülü ile ilgili biraz bilgi verebiliriz:

Faiz = (Faiz oranı x Anaparanın faizde kaldığı yıl x Anapara) / 100

Bir örnek verirsek daha iyi kavrayacağınızdan eminiz. 15.000 TL paranız olsun. Bir bankaya sorduğunuz ve yıllık %15 faiz verdiklerini söylediler. Bu durumda paranız 1 sene faizde kalırsa;

Faiz oranı = 15

Anaparanızın faizde kaldığı yıl = 1

Anaparanız = 15.000 TL

FAİZ = (15x1x15.000)/100

FAİZ = 2.250 TL

Yani sizin paranız 1 senenin sonunda 17.250 TL olur.

Başka bir formül de kredi faiz hesaplama formülü.

Taksit Tutarı = Faiz(1+Faiz)taksit sayısı x Kredi Tutarı / (1+Faiz)taksit sayısı-1

Ülkemizde ihtiyaç kredileri için vergi alınmaktadır. Bu durumda ihtiyaç krediniz için Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve Banka Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) için sırasıyla %15 ve %5 oranında faiz eklenmektedir. Yani %1 faiz oranıyla bankayla anlaştığınız zaman %20 vergi bu orana yansıtılacaktır. Böylece faiz oranınız %1.20 olmaktadır. Bu formülü de bir örnekle açıklayacak olursak;

Kredi tutarınız 1.000 TL olsun. Faiz %1 ve 6 ay vade olsun. Bu durumda aylık taksitleriniz 173,74 TL olmaktadır. Anaparanız her ay değişiklik gösterir. İlk ay 161,74 TL iken 6. yani son ay 171,68 TL olur. Tabi faizinizde değişiklik gösterir. İlk ay 10 TL olan faiziniz son ay 1,72 TL olur. İlk ay bakiyeniz 838,26 TL iken son ay doğal olarak 0 TL olur.

Tüm bunları tek başınıza hesaplayamayacağınızı düşünüyorsanız internette bir çok site kredi faiz hesaplama programı ile sizin yerinize hesaplamalar yapmaktadır. Aylık taksite göre veya faiz oranına göre dilediğiniz sayıları girerek siz de ihtiyaç kredisi hesaplaması konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir