İlk Kez Kredi Alacaklar İçin 5 Öneri

Birçok nedene bağlı olarak bankalara kredi başvurusunda bulunulabilir. Hatta birçok kişi neredeyse hayatı boyunca tüm işlerini kredi çekerek halleder. Ancak bazı kişiler de kredinin getirebileceği sonuçlardan, taksitleri ödeyememe korkusundan hiç kredi kullanmamıştır. Eğer siz de “ilk defa kredi çekeceğim” diyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

 

 

  1. Neden Kredi Aldığınızı Netleştirin

İlk olarak yapmanız gereken şey kredi talebini neden yapmanız gerektiğidir. Yani acil para ihtiyacı neden ortaya çıkmıştır? Bu neden tatil, düğün, iş kurma vs. olabilir. Ancak kredi ihtiyacınızın nedenine göre kredi araştırması yaparsanız bankaların farklı konulara yönelik kampanya ve avantajlarından faydalanabilirsiniz.

  1. Kredi Notunuzu Öğrenmeden Başvuru Yapmayın

Kredi notunuz kredi alabilmenizin en belirleyici unsurlarından biridir. Eğer kredi notunuz en riskli veya orta riskli olarak belirlenmişse bankaların büyük bir çoğunluğu diğer kriterleri karşılayıp karşılamadığınıza bakmaksızın ret cevabı verecektir. Bu durum ise hem zaman kaybetmenize hem de kredi notunuzun biraz da azalmasına neden olabilir. Bu nedenle de önceden kredi notunuzu öğrenmeniz, notunuzun düşük olduğu durumlarda notunuzu yükseltmek için gereken adımları atarak ondan sonra başvurmanız gerekir.

  1. Faiz Oranlarını Takip Edin

Ülkedeki faiz oranları politik ve ekonomik nedenlere bağlı olarak değişebilir. İlk kez kredi kullanacaklara kredi konusunda en çok dikkat etmeleri gereken hususlardan birinin faiz oranları olduğu söylenebilir. Bu durumdan siz de karlı çıkabilirsiniz. Faiz oranlarının aşağı çekildiği bir dönemde kredi kullanmak daha avantajlı olmanıza neden olacaktır.

  1. Bankaların Tekliflerini Detaylı Şekilde İnceleyin

Bankaların çoğu farklı konulara yönelik farklı kurallar belirlemektedir.” İlk defa kredi çekmek istiyorum” diyorsanızbir bankaya bağlı kalmayın. Birçok bankadan teklif almaya çalışın. Bu teklifler içinde hem oranları hem bankaların yansıttığı farklı ücretleri öğrenin ve detaylı bir şekilde inceleyin.

  1. Ödeyemeyeceğiniz Yükün Altına Girmeyin

Gelirlerinizi ve giderlerinizi iyice hesaplayın. Ödeme gücünüz yetersizse kredi başvurusunda bulunmayın. Bu durum gelecekte büyük sorunlara neden olabilir. Gelirlerinizin düzeyi ve düzeni kredi alırken göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle de kapsamlı bir kredi ödeme planı hazırlamanız gerekir.

 

 

Kredi taksitlerini zamanında ve düzenli olarak ödememeniz, sizin açınızdan ciddi sorunlara neden olabilir. Hukuki konularla başınız derde girebileceği gibi gelecekte bir daha kredi alma şansınız da azalır. Çünkü ödemediğiniz her kredi taksiti sizin kredi notunuza olumsuz yansır.

Bunların yanı sıra sözleşmelerde dikkatli olmalı, hak ve yükümlülüklerinizi dikkatli bir şekilde incelemenizde fayda var.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir