İş Bankası’nın 2/B Kredisi Tarıma “Can” Katıyor

Bir tarım ülkesi olan Türkiye’de geçmişte tarım alanlarında onarılamaz yanlışlar yapıldı. Miras yoluyla arsa sahibi olanların arsalarını paylaşarak satmaları sonucu ülkemizdeki tarım arazilerinin büyük bir kısmı parçalanarak, tarımda kullanılmaya elverişsiz hale getirildi. Dört mevsimin en belirgin şekilde yaşandığı, neredeyse her türlü meyve sebzenin yetiştirildiği tam bir tarım ülkesi olan Türkiye’de verimli arazilerin parçalanarak yok olmasının zararlarını gören yetkililer, artık tarım alanlarının daha etkin ve verimli kullanılması, insanların yeniden tarıma yönelmeleri konusunda daha da bilinçlendi.

Kamuoyunda 2/B yasası olarak bilinen, 2013 yılında çıkarılan 6292 sayılı kanun kapsamında arazilerin öncelikle hak sahiplerine satılmasına yönelik düzenleme getirildi.

İşte bu düzenleme sayesinde babalarından miras kalan araziyi öncelikle aileden isteyen birinin almasının yolu açıldı. Tarım arazilerinin bölünerek yok olmasını engellemek adına önemli bir düzenleme olan söz konusu kanun kapsamında İş Bankası da 2/B kredisi adı altında özel bir kredi paketiyle kendilerine miras kalan arsalara sahip çıkmak isteyenlere özel bir destek sunuyor. İş Bankası’nın sağladığı bu kredi fırsatı sayesinde hem Türkiye tarım alanında kalkınmasını sürdürürken aileler de kendilerine kalan tarım arazilerini koruma şansını yakalıyor.

Küçük taksitler ve uzun vade imkanı

Satılan arazilerin hak sahiplerinin yararlanabileceği bu 2/B kredisinde, tıpkı aile büyükleri gibi tarımla uğraşmak isteyenler, ailelerine ait arazileri 10 yıla kadar uzatabilecekleri vadelerde ve imkanları ölçüsünde düzenleyebilecekleri taksitlerle alabiliyor. Peşin ödemelerde yüzde 60’a yaklaşan indirimden faydalanmak isteyenlerle dönem içinde ödeme yapamayacak hak sahipleri, İş Bankası’nın kendilerine sağladıkları avantajlı kredi paketi sayesinde sadece arsalarını ipotek etme karşılığında 2/B kredisi kullanma hakkına kavuşuyor.

Başvuru için gerekli belgeler

2/B kredisiyle tarım arazilerini almak isteyen hak sahipleri ile kefillerin 2/B kredisinden yararlanmak için herhangi bir İş Bankası Şubesine başvuruda bulunması gerekiyor. Başvuru için ise başvuru formu, nüfus cüzdanı veya sürücü belgenin aslı ve fotokopisi, gelir durumunu gösteren belge, başvuru ücretinin yatırıldığını gösteren dekont ile hak sahibi olunduğunu, tapu devrinin gerçekleşmesi için ödenmesi gereken tutarı belirten tebligatın yapılmış olduğunu gösterir yazılı resmi belge isteniyor.

 

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir