İş Kurmak İsteyenler İçin Hibe Kredi Fırsatı Nelerdir?

Girişimcilere Doğan Fırsat

İşsizlik günümüz dünyasının büyük bir sorunudur. İşsizliğin yanı sıra çalıştığı işte mutsuz olan çalışanlar da kanayan yaralar arasında yer almaktadır. Emekli olduğu halde geçim sıkıntısı yaşayanlar ve hayallerinde ki işi kurmak için nakit sıkıntısı yaşanlar da unutulmamalıdır. Devlet vatandaşın bu sıkıntılar ile boğuşmasının önüne geçmek için kolları sıvadı ve insanlara bir umut ışığı yaktı.

2016 yılında alınan bir karar ile kendi işinin patronu olmak isteyen girişimcilere devlet destekli geri ödemesiz (hibe) krediler verilmeye başlandı. İş kurma kredisi devletten işi kurmak sizden. 50 bin lira hibe ile 100 bin lira faizsiz geri ödemeli olan bu krediler Kosgeb tarafından verilmektedir. Kadın, erkek, çiftçi, genç, emekli, işsiz, işinden memnun olmayan özetle herkese iş kurma fırsatı bu kredi ile doğmuştur.

Hibe Kredi Nasıl Alınabilir?

Devletin sunduğu bu iş kurma kredisini kullanabilmek için Kosgeb’in sıraladığı bazı koşulları başarı ile tamamlamak gerekmektedir. Hibe kredisi yetersiz geldiğinde faizsiz kredi imkanına ek olarak da 3 yıla varan sürelerde gelir vergisi de ödenmemektedir. İş kurma kredisi nasıl alınır sorusuna cevap olarak ise öncelikle Kosgeb kurslarına katılmak gerekmektedir.

Kosgeb’in resmi sitesinde yayınlanan tarihlerde açılan eğitimlere katılmak için anlaşmalı kuruma başvuru yapmak gerekmektedir. Bu kursların eğitim içeri sayesinde sizlere iş kurma projeleri hazırlama becerisi öğretilecektir. Eğitim sonunda adınıza düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Sertifikası verilmektedir.

Kurs süresi 70 saat iken yapılan istekler doğrultusunda 32 saate düşürülmüştür. Eğitim tamamlandığında ise sizlerden kendi işinizin projesini hazırlamanız ve sunmanız istenecektir. Proje kapsamında ise sizden 5 yıllık ve 10 yıllık hedefleriniz ayrıntılı olarak anlatmanız istenmektedir. Projeniz onaylandıktan sonra tekrar bir başvuru yapmanın gerekmektedir. Projenizin onaylanmaması durumunda ise sizlere onaylanmama gerekçeleri açıklanacak ve düzeltilmesi gereken yerler söylenecektir.

Proje hayata geçtiği dönemlerde 30 bin lira hibe ve 70 bin lira da sıfır faizli destek olarak başladı. İlerleyen dönemlerde bu tutar 50 bin lira hibe ve 100 bin lira sıfır faizli rakamlara kadar çıkarılmıştır. Üstelik 100 bin liralık faizsiz kısımın geri ödemesini ise 2 yıl sonra taksitli şekilde başlatmıştır.

Kredinin girişimciye verilme şekli ise faturalandırılmış harcamalarınız karşılığında sizlere ya da harcama yaptığınız kurum ya da kuruluşa doğrudan yapılmaktadır. İş planınız istenilen koşulları sağlarsa işinizin başına geçip, patron koltuğuna oturmak için hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Hibeli iş kurma kredisi haricin de Kosgeb destek kredisi  seçeneklerini sadece yeni iş kuranlara değil var olan işini geliştirmek, şube açmak, yeni makine ve donanımlar almak, iş değişikliği yapmak, iş yerini yenilemek, bayilikler alıp satmak isteyen esnaflara da sunmaktadır. Ayrıca ev hanımlarına, terör mağdurlarına, şehit ve gazi yakınlarına da çeşitli destekler yapılmaktadır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir