İşsiz Kalınca Kredi Kartı Ödemeleriniz Aksamasın: Kredi Kartı Sigortası

Çalıştığınız iş yerinden herhangi bir kasıt veya kusurunuz olmadan işsiz kalınca kredi kartı borcu ödemesi için yararlanabileceğiniz, poliçe kapsamında değerlendirilen haller içerisinde iş göremez hale gelmeniz durumunda veya herhangi bir iş durumunuz olmaması durumunda da yedi günden uzun süreli hastanede yatmanızı gerektirecek durumlarda kredi kartı borcunuzu teminat altına alan bir sigorta ürünüdür.   

Bankaların bağlı olmuş olduğu sigorta şirketleri tarafından talep etmeniz durumunda tarafınıza tanımlanmaktadır. Kredi kartı borcunuzun yalnızca %1 i kadar prim ödeyerek tüm kredi kartı borcunuzun ödenmesini sağlayabilirsiniz. Her ay size gelen dönem borcunuza göre sizden tahsil edilecek teminat belirlenmektedir. Dolayısıyla kartınızda o dönemde herhangi bir harcama yok ise sizden teminat alınmamış olacaktır.

Sigortanızın süresi bir yıl olarak belirlenir ve siz aksini belirtmedikçe de her sene otomatik olarak poliçeniz yenilenir.

 

Bir iş yerinde çalışırken işten çıkarılma veya herhangi bir kusur olmadan iş akdine son verilme durumunda sağlanan teminattır. Bu teminattan yararlanabilmek için aynı iş yerinde 180 günden fazla çalışmış olmak gerekmektedir aksi takdirde faydalanılamamaktadır.

Kamu ya da özel sektör çalışanlarının poliçe kapsamında değerlendirilen haller içerisinde geçici olarak iş yapamaz hale gelmeleri durumunda verilen teminat türüdür.

Herhangi bir iş durumu olmayan kişilere yedi günden uzun süre hastanede yatma durumlarında verilen teminattır.

İşsiz kalınca kredi kartı borcu ödeme teminatını sağlayabilmeniz için, sigorta primleriniz kredi kartınızdan her dönem gelen dönem borcunuzun %1’i tutarında tahsil edilmektedir. Eğer kartınızdan poliçeniz kesilemezse poliçeniz iptal olmaktadır. Kartınızın kayıp çalıntı gibi durumlarında bankalar genelde bilgileri bağlı olduğu sigorta şirketine iletmektedir ancak mağduriyet yaşamamak adına poliçenin sağlandığı sigorta firması ile görüşmek sağlıklı olacaktır. eğer kredi kartı ödeme sigortası şikayetiniz var veya beklentilerinizi karşılamıyorsa ya çalıştığınız banka ile veya sigorta firması ile görüşme sağlayıp poliçenizi iptal ettirebiliyorsunuz.

İşsiz kalınca kredi kartı ödeme ile ilgili ise sigorta firması ile iletişime geçmeli ve sizden istenecek belgeleri eksiksiz bir şekilde sigorta firması ile paylaşmanız gerekmektedir.

Sigortanın yaş aralığı ise bankaların sigorta firmalarına göre değişkenlik gösterebilmektedir ancak en az 18 en fazla 65 yaş olduğu incelendiğinde belirtilebilir.

Bu yazıda kredi kartı ödeme sigortası nedir genel hatları ile aktarılmaya çalışıldı. Çalıştığınız bankanın şubelerine giderek veya bağlı olduğu sigorta firması ile görüşme sağlayarak ve belgelerinizi yönlendirerek sizde olası durumlarda kredi kartı işsizlik sigortasından yararlanabilirsiniz.

 

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir