‘Kaçak Elektrik İle Bitcoin Üretiliyor’ İddiasına Yalanlama

Basında çıkan haberlerde Diyarbakır’da bazı evlerde ve ahırlarda kaçak çekilen elektrik ile Bitcoin üretimi yapıldığı ve tüketilen elektriğin fabrikaların tükettiği elektrik boyutlarında olduğu iddiasına Dicle Elektrik Dağıtımı Şirketi tarafından yalanlama geldi.

Elektrik şirketi yönetimi yaptıkları açıklamada bu tür haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Kaçak elektrik ile Bitcoin üretimi hakkında kendilerine herhangi bir ihbar yapılmadığını da aktaran şirket, iddiaları basından duyduklarını ve böyle bir durumdan haberdar olmadıklarını ifade edildi.

Kaçak elektrik kullanımının her ne amaçla olursa olsun yasak olduğunu belirten şirket, kendilerine gelen her ciddi ihbarı değerlendirdiklerini ve hukuki işlemleri uyguladıklarını belirtti.

Basına Serzeniş

Gazeteciler tarafından şirket yöneticilerine kaçak Bitcoin üretilmesi haberleri hakkında soru sorulması üzerine, şirketin böyle bir ihbar almadıklarını ve bölgede kaçak Bitcoin üretimi ile ilgili bir operasyon düzenlenmediğini ifade eden yöneticiler bu tür haberlerin basında yer almasına anlam veremediklerini belirttiler.

Kaçak Elektrik Kullanım Oranı Azalıyor

Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi yöneticileri Güneydoğu Anadolu bölgesinde kaçak elektrik kullanım oranının her geçen yıl azaldığına dikkat çekti. Düzenli aralıklarla denetimlerini sürdürdüklerini belirten şirket, kaçak elektrik kullanımının her ne amaçla olursa olsun izin verilmeyeceğini ve taviz verilmeyeceğinin altı çizildi.

Elektrik şirketi yaptığı açıklamada Bitcoin kurnazlığına yönelik vatandaşların dikkatli olması gerektiğini ifade etti. Dolandırıcılar tarafından vatandaşlara kaçak elektrik kullanarak Bitcoin üretmek gibi tekliflerle gelmesi halinde derhal suç duyurusunda bulunmaları gerektiği hatırlatıldı. Ayrıca kripto para birimlerinin henüz ekonomi uzmanlarınca güvenilir bir yatırım aracı olup olmadığı üzerine tartışmaların yaptığını ifade eden şirket, kaçak elektrik kullanmak üzere Bitcoin üretmek gibi girişimlerde bulunan kişilere ağır maddi ve hukuki yaptırımların uygulanacağı ifade edildi.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir