Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Vatandaşlar ev sahibi olabilmek için bankaların konut kredisi kampanyalarını araştırıp en uygun faiz oranı ve vade seçeneklerini hangi banka sunuyorsa onu tercih ediyorlar. Çünkü konut kredisi bireysel ihtiyaç kredisi gibi değil. ihtiyaç kredisi kısa vadeli iken konut kredisi azami 120-180 ay arasında değişmektedir.. Konut kredisinde faiz oranları genel itibariyle sabit faizlidir ve eşit taksitler halinde ödenir. Aylar geçtikçe hatta seneleri devirdikçe müşteriler taksitleri ödemekte daha rahat ederler.

Bankaları araştırıp hangi bankadan konut kredisi alacağınıza karar verdikten sonra müşteri bankaya gider ve bankanın istemiş olduğu belgeler ile başvuru yapar. Burada dikkat edilmesi gerekn nokta belgelerin ve bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerektiğidir. Konut kredisinin onaylanması biraz zaman alacağından belgeleri eksiksiz hazırlamanız önemlidir. Konut kredisi başvuru belgeleri arasında evi alacak olan şahsın kimlik bilgilerinin yer aldığı nüfus veya ehliyetin aslı ve fotokopisi, alınacak konutun tapusu, tapu kimin üzerine ise onun kimlik bilgilerinin yer aldığı kimlik fotokopisi, SGK’lı çalışanlar için maaş bordroları, serbest meslek çalışanları için kuruluşlara üyelik belgesi, firma ortağı ise ticaret sicil gazetesi fotokopisi gibi belgeleri bankaya teslim eder. Banka konut kredisi talebinde  bulunan müşterisinden kefil talep etme hakkı vardır. Kefil isterse eğer onunda hazırlaması gereken belgeler olacaktır. Belgeler tamamlandıktan sonra krediyi çekecek olan müşteri bankada konut kredisi başvuru formunu doldurarak evrak kısmının bitirip kredinin onaylanması kısmına geçilir.

Banka konutun değerini belirlemek için bir ekspertiz görevlendirir. Ekspertiz evin bulunduğu bölge, büyüklük, yapım yılı gibi kriterleri gözeterek bir rapor hazırlayıp bankaya iletir. Banka bu rapor dahilinde eskpertizin belirlemiş olduğu tutarın % 75’i oranında krediyi müşteriye vermek için onay ya da red verir. Onay verildiği takdirde ipotek işlemleri başlatılır banka evin % 75’lik değerini müşterinin banka hesabına ya da müşteriye verir.

Konut kredisi başvuruları genel itibariyle bankaların şubelerinde yapılmaktadır. Bankanın size kredi verip vermeyeceğini öğrenmek için önbaşvuru niteliğinden bankanın diğer başvuru kanallarını değerlendirebilirsiniz. Olumlu olması halinde yine banka şubesine gidip gerekli işlemleri bireysel olarak tamamlanacaktır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir