KOSGEB’in Faizsiz Kredi Desteğine Başvurmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Özellikle son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir destek projesi olan ve KOSGEB olarak bilinen projenin açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Bakanlığına bağlı olarak yürütülen ticari faaliyetlerdir. Bu bakanlığa bağlı faaliyetleri girişimcilere çeşitli finansman kaynağı sağlayarak ekonomik etkinliklerine başlamalarına ya da ekonomi içerisindeki yerlerini genişletmelerine olanak sağlamak amacı ile sunulan kredi seçeneklerini kapsamaktadır.

 

 

Bu kapsamda kişilere sağlanan kredi seçeneklerini banka kredilerinden ayıran birçok nokta bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri bu kredilerin kullanılabilinmesi için çeşitli şartların sağlanması ve sunulan bu kredi seçeneklerinin faizsiz olması olarak ifade edilebilmektedir. Ülkemiz kapsamında küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomik etkinlikler içerisindeki etkinlik alanlarının genişletilmesi ve ekonomiye güç kazandırılması adına sağlanan hizmetler kişilerce oldukça yoğun bir ilgi görmektedir. Girişimciler sıfır faiz 2017 KOSGEB gov tr ile ilgili olarak kurumun internet sitesi üzerinden kredi şartları ve kredi miktarlarına yönelik olarak bilgi sağlayabilmektedirler.

Ekonomik Faaliyetlerde Girişimcilere Sağlanan Devlet Desteği

 

 

Ekonominin gelişme sağlayarak hem iç Pazar içerisinde hem de uluslar arası Pazar içerisinde bulunan rekabet içerisinde girişimcilerin faaliyetlerine devam edebilmeleri oldukça önemlidir. Girişimciler yürüttükleri ticari faaliyetler ile ilgili olarak belirli dönemlerde finansman desteğine ihtiyaç duyarlar işte bu noktada farklı seçenekler ile bu ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırlar. Kişilerce tercih edilen seçenekler arasında en çok rastladığımız banka kredileri olarak ifade edilebilmektedir.

Bunun yanı sıra özellikle son yıllarda ekonomik faaliyetlerin desteklenmesi adına kişilere sunulan devlet destekli kredi ve hibe seçenekleri özellikle küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri tarafından yoğun ilgi görmektedir. Sıfır faiz KOSGEB 2017 ile ilgili olarak bilgi verilmesi gerekirse yapılan açıklamalara göre 2017 destek programına çok sayıda başvurunun olduğu ancak bütçe imkânlarına göre başvurular arasından yaklaşık 15000 başvuru için destek kararı sağlandığı ifade edilmiştir. 2017 yılı için alınan destek programlarının devam ettirilmesi kararına yönelik olarak 2.5 milyar lira bütçe ile girişimcilere destek sağlanacağı ifade edilmiştir.

KOSGEB Kredi Seçenekleri Şartları ve Destek Alabilecekler

 

Bu kapsamda kişilere sağlanan kredi seçeneklerinde 12 ay ödemesiz faizsiz kredilerde üst limit 50 bin lira olarak ifade edilmektedir. Bu kredilerin geri ödemeleri ilk 1 yılsonunda 36 ay vadeyi kapsayan ödeme planları ile kişilere sunulmaktadır. KOSGEB sıfır faizli kredi 2017 seçeneklerinden faydalanmak isteyen girişimcilerin öncelikle başvurularını iletmeleri gerekmektedir. Başvuru yapan işletmeler başvuruları sonrasında gerekli koşulların sağlanıp sağlanmadığına yönelik olarak güvenlik soruşturmasından geçirilerek uygun olan özellikle mikro işletmeler çalışan sayılarına ve net satış hâsılatlarına göre düşükten yükseğe sıralanır.  Yapılan bu sıralamaya göre yıllık net satış hâsılatları 1 milyon liradan düşük olan ve işletme çalışan sayısı 10 kişiden az olan işletmeler verilen desteklerden öncelikli olarak yararlanabileceklerdir.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir