Kredi Alabilmek İçin Bilmeniz Gereken Püf Noktalar

İhtiyaçlar bitmediği gibi isteklerde bitip tükenmiyor. Ancak bütçeler hiçbir zaman yetmediği gibi para biriktirmek de çoğu zaman yeterli olmuyor. Alınması gereken bir buzdolabı, ödenmesi gereken okul taksitleri ya da yeni bir araba. Hiçbir hayal ertelenmeyecek kadar önemsiz değil. Bu yüzden banka kredileri çoğu zaman cazip birer alternatif. Ancak bu alternatifi doğru kullanmak şartı ile, aksi takdirde hayat bir kabusa dönerken aile bütçesi de tepetaklak gidebilir.

Bankaların kredi verirken uymak zorunda olduğu bazı kanunlar olduğu gibi kendi iç prosedürleri ve kredi politikaları da devreye girmektedir. Bunları baştan bilmekte fayda olduğu gibi faiz, komisyon, teminat şartları vb. leri hakkında kredi başvurusu yapmadan önce araştırma yapmakta bir diğer önemli husustur.

Bankalardan Kredi Almanın En Kolay Yolu Nedir?

 

 

Bankalar bireysel kredileri brüt maaşın beş katına kadar vermektedirler. Bunun üzerinde bir talep ret edilecek ve kredi notunu da olumsuz etkileyecektir. Bu hususun bilinmesinde fayda var çünkü ret yiyen kredi başvurusu diğer bankalarca erken uyarı sinyali olarak kabul edilecektir. Otomobil ve konut kredilerinde ise kredinin yapısı gereği teminat alındığı için brüt maaş sınırlaması olmasa bile masraflar ve gelirler arasındaki dengeye bakacak olan bankalar taksit tutarlarının ödenip ödenemeyeceğine bakacaktır.

Bu noktada gelirlerden masraflar düşüldüğünde makul bir fark kalmıyor ise bankalar gene ret kararı verebilirler. Önlemek için kefil önerilebileceği gibi tapu ya da var ise diğer gelirleri belgelemek faydalı olabilir. Eğer karı koca çalışılıyor ise her ikisinin gelir beyanında bulunması mantıklı bir tercih olacaktır. Gene de yetmiyor ise ek bir teminat vermek faydalı olacaktır. Çoğu banka bu durumda kefilden ya da rehinden çok ipotek almayı tercih eder.

Kolay kredi almak için başvurulacak bir diğer yöntem ise çalışılan bankanın sunduğu kolaylıklardan faydalanmaktır. Örneğin çoğu banka kredi kartı müşterilerine kredi kartı limitlerini bloke etmeden kolay kredi verebilmektedir. Burada aranan tek şart ödemelerin düzenli yapılıyor olmasıdır. Nakit avanslardan farklı olan ve tamamen bireysel kredi gibi kullandırılan bu tip krediler mütevazi bütçeli ihtiyaçlar için bir alternatif olabilmektedir.

Kara Listedeyken Kredi Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 

 

Kara listedeyken kredi almak çokta kolay bir şey değil ancak zaman zaman kişiler istemediği halde ödeme güçlüğüne düşebilir, ödemelerini aksatabilir. Önemli olan bunun nedenlerinin bankaya anlatılması ve ödemelerin protokole bağlandıysa protokollerin, yapıldı ise yapıldığına dair banka yazılarının başvuru yapılan bankaya ibraz edilmesidir. Bankalar bu notada muhafazakâr davranıp düşük limitli ve kısa vadeli krediler vermeyi isteyecektir, bunun da akılda tutulmasında fayda var.

Eğer kara listede ama hiçbir protokol vb. ibraz edilemiyor ise kredi almak ancak ve ancak çok sağlam bir teminat ve yüksek marjı ile mümkün olacaktır. Böyle durumlarda bankanın ödemeleri yapacağına inandığı bir kefil de zaman zaman işe yaramaktadır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir