Kredi Başvurusu Olumsuz Yanıtlananlara 5 Çözüm

Bankalar kredi vermiyor nasıl kredi çekebilirim diye düşünenler oldukça fazladır. Bu açıdan bakıldığında kredi başvuruları reddedildiği zaman insanların kafasında bazı sorular oluşuyor. Tabi ki başvurusu reddedilenler için bazı yöntemler var. Kredi başvurusu reddedilen kişilerin en çok merak ettiği konu başvurunun neden reddedildiğidir. Bu durumun nedeni her zaman net olarak anlaşılamayabilir. Böyle durumlar yaşayan kişiler için bir takım çözümler mevcuttur.

  1.  Reddedilen Başvurunun Nedenlerini Öğrenin

 

 

Bankaların aslında size kredi vermedikleri zaman çok da mutlu olduklarını düşünmeyin. Unutmayın ki bankalarda kar amacı ile kurulmuş birer kuruluştur. Bu nedenle kredi verdiklerini belirten onlarca reklam ve tanıtım için yaptıkları masraflardan sonra amaçlarının kredi vermemek olduğunu sakın düşünmeyin, fakat size kredi verebilmek için bazı gereklilikleri yerine getirmeniz ve kredinizin onaylanması için banka prosedürlerine uymanı gerekiyor.

Bu nedenle kredi başvurunuz olumsuz yanıtlanırsa ne olur diye düşünmek yerine, ilk yapmanız gereken şey bunun nedenlerini öğrenmek ve düzeltebileceğiniz bir sorun ise ilk fırsatta düzeltmenizdir.

  1. Gelir Düzeyinizi Eksik mi Gördüler

 

Bankalar aylık gelirinizi yetersiz gördüyse bunun için bazı müdahaleler yapılabilir. Eğer maaşınızın haricinde herhangi bir ek geliriniz varsa örneğin kira gibi bunu belgeleyerek başvuruda kullanmanız kredinizin olumlu olarak düzeltilmesini sağlayabilir.

  1. Geçmişten Kurtulmak

Geliriniz yerinde ve kredi almak istiyorsunuz fakat kredi siciliniz iyi değil ayrıca daha önce de reddedilen kredi başvurularınız var. Böyle bir durum olduğunda reddedilen kredi başvuruları ne zaman silinir veya olumsuz sicilimi nasıl düzeltebilirim diye düşünmeye başlayabilirsiniz. Sicil kaydınızı olumlu bir duruma getirmek için geç ödemelerden kaçınmalı ve olabildiğince erken borçlarınız kapatmalısınız.

  1. Farklı Bankalar ile Şansınızı Deneyin

Bazen bir bankaya kredi başvurusu yapıp olumsuz yanıt aldığımız zaman hepsinde olumsuz yanıt alacağımızı düşünürüz. Fakat bu çok da doğru bir yaklaşım değildir. Eğer olumsuz bir yanıt aldıysak farklı bir bankaya da kredi başvurusu yapmamız olumlu olarak sonuçlanabilmektedir.

Unutmayın bankaların kredi politikaları farklılık göstermektedir. Bu nedenler bir banka için riskli müşteri olarak görülmeniz diğer banka içinde riskli olarak görüleceksiniz anlamına gelmemeli.

Bankaların başvuru esnasında müşterinin bilgilerini sisteme girmeleri ile bir kredi skoru oluşur eğer banka tarafından belirlenen sınırdan altta bir sonuç çıkarsa başvurunuz hemen reddedilir fakat her bankanın skor sınırı farklılık göstereceği için olumsuz başvuru sonuçlarında alternatiflerinizi değerlendirmeniz olumlu sonuç için önemlidir.

 

 

  1. Yüksek Borcunuz Varken Ne Yapılır

Eğer fazlasıyla yüklü bir borç içindeyseniz diğer bankalara giderek kredi başvurusu yapmanın çok doğru olmayacaktır. Yapmanız gereken en ideal hamle, borçlu olduğunuz banka veya bankalara giderek bu durum için çözüm talep etmeniz olacaktır.

Çünkü yüksek borçlu durumda olanlar her zaman riskli gruptadır. Ama borçlu olduğunuz banka zaten size bu miktarı verdiği için ödeme işlemleri için mutlaka bir yol sunacaktır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir