Kredi Borçlarınızı Zamanında Ödemeniz İçin Bilmeniz Gerekenler

İster tüketim amaçlı isterse de yatırıma yönelik olsun kredi kullanımı her zaman insanların işini kolaylaştırmaktadır. Alınması gereken herhangi bir şey veya yapılacak yatırımlarda gereken parayı elde etmek için zaman kaybetmenize gerek kalmaz. Yine de kredi kullanımı konusunda dikkatli olmak gerekir. Zamanında ödenmeyen taksitler icra, haciz gibi sıkıntılı durumlar ortaya çıkarabilir. Fakat taksitlerin her zaman vaktinde ödenmemesi durumu da ortaya çıkabilir. Bu durumlarda borçluların en çok başvurdukları  şeylerin başında tüm borçları kapatan kredi gelmektedir.

Kredi Borcu Kapatmanın En Sık Başvurulan Yöntemi: Borç Transferi Kredisi

 

 

Borç transferi yöntemi çoğu bankanın sıklıkla uyguladığı kredi verme yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir. Bunun iki temel nedeni vardır. İlk olarak, tüm ticari faaliyet gösteren kurumlarda olduğu gibi bankalarda da temel amaç müşteri sayısını artırmaktır. Farklı kredilerini tek çatı altında toplamaya karar veren kişiler de bankalar açısından en kısa sürede kazanılacak müşteriler olarak görülüyor. Bankalar açısından ikinci amaç da piyasada üstünlük kazanmaktır. Yani farklı bankalardan kredi çekmiş birisinin kredi borçlarını birleştirmek için başka bir bankadan kredi çekmesi müşterisi olduğu diğer bankalarla ilişkisini sonlanması anlamına gelir. Böylece, yeni müşteri kazanmış olan banka aynı zamanda diğer bankaların elinden de müşteri alarak piyasada daha avantajlı duruma geçebilmektedir.

Borç Transferi İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Birden farklı bankaya borcu olanların kredilerini tek çatı altında birleştirebilmek için tercih ettikleri borç transferi yöntemi her ne kadar diğer bankalar açısından olumlu bir durum olarak görülse de kişinin kredi taksitlerini ödeme durumu kontrol edilmeden bu kredi verilmez. Bu nedenle de kredi borçlarını ödeme planı doğru bir şekilde yapılmalı, ödenemeyecek taksit miktarlarının altına girilmemelidir. Çünkü borç transferi yapacağınız banka, sizin daha önceki borçlarınızı düzenli ödeyip ödemediğinize bakar.

Kaç Ay Vade Var?

 

 

Kredilerinizi birleştirmek için alacağınız kredilerde 48 aya kadar vade uygulanabilir. Bu vade genellikle ihtiyaç kredileri için geçerlidir. Çoğu durumda 48 aydan önce vadesinden önce borcu bitirmeniz herhangi bir sorun teşkil etmez. Yine de bu durum bankalara göre farklılık gösterebilir. Bazı bankalarda erken ödeme için indirim alabileceğiniz gibi bazılarında da bu yüzden ceza uygulanabilir. Bu nedenle de tüm koşulların bankanızla detaylı bir şekilde konuşulması gerekir.

Kredi Çekemeyenler Dikkatli Olmalı

 

Nakit ihtiyacınız aniden belirebileceği gibi bu ihtiyacı karşılamak için yapacağınız başvurular da farklı nedenlerden dolayı olumlu cevaplanmayabilir. Bu durumda kredi çekemeyenlere kredi veren bankalar ihtiyacınız olan krediyi sağlayabilir. Fakat kredi faiz oranları da daha yüksek olacaktır. Bunun yanı sıra bu durumunuzu kredi çekemeyenlerin sıkça başvurduğu farklı danışmanlık firmaları istismar edebilir. Sizden fahiş fiyatlarla dosya masrafı, senet imzalama gibi talep edilebilir. Bunun yanı sıra bu tarz firmalar arasında dolandırıcılık yapanların sayısı da azımsanmayacak düzeyde. Bu nedenle de acil ihtiyacınız olsa bile özenli ve kapsamlı bir araştrma yapmadan bu tarz firmalara başvuru yapmayın.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir