Kredi Borcu Olanların Bilmesi Gereken 5 Unsur

Tüketicilerin kredi çekerek oldukça fazla alışveriş yaptığı gözlemlenmekte ve bu artışın gün geçtikçe daha fazla artacağı tahmin edilmektedir. Hemen hemen herkesin hayatında yer alan krediler ve bu sebeple gelen borçlanmalar hakkında bilinmesi gereken bazı unsurları sıralayabiliriz. Kredi borcu olanların bilmesi gereken 5 unsur şöyledir ;

 

 

1.Kredi Borcunun Tamamını Kapatmak

 

Eğer çektiğimiz kredi borcunu zamanı gelmeden tamamını kapatmak istersek erken ödeme avantajlarından yararlanabilir. Vadesi gelmeden erken kapatılan krediler için indirim sağlanmakta ve belirli bir miktar eksik ödeme yapılarak kredinin tamamen kapatılması sağlanmaktadır.

2.Kredi Borcu Ödenmese Eve Haciz Gelir mi

 

Eğer kredi borcunuzun 3 taksitini ödemeseniz banka takip işlemi başlatacaktır. Bu 90 günlük süreç içerisinde ödem yapmanız için banka sizin ile iletişime geçecek ve cazip teklifler ile ödeme güçlüğü çekiyorsanız yapılandırma teklif edecektir.

 

 

Eğer yapılandırma yapılması halinde ödeme yapamayacağınız belirtirseniz artık bankanın yapacağı bir şey kalamayacak ve 90 günlük süre sonunda dosyanızı hukuki işlemler için hukuk bürosuna gönderecektir. Hukuki işlemler başlamadan avukat aracılığı ile aranacak ve son kez size ödeme yapmanız konsun da uyarılarda bulunulacaktır. Eğer bu uyarılar sonunda da ödeme yapamayacak iseniz artık icra işlemleri devreye sokulacak ve evinize haciz gelecektir. Ayrıca maaşınızın bir kısmında el konulacaktır.

 3.Kredi Borcu Kaç Yılda Silinir

 

Kredi borcunun yasal olarak zaman açımına uğrama süresi 20 yıldır. Fakat bu süre içinde avukatlar işlemleri tekrar edeceği için süre her seferinde tekrar yenilenecektir. Yani kısacası borçlarınızı mutlaka ödeme zorunda bırakılacaksınız. Ödemediğiniz takdirde banka hesaplarına kadar bloke koyulacak ödeme yapana kadarda kaldırılmayacaktır.

 4.Banka Kredi Borcu Zaman Aşımı

 

Zaman aşımı bankalara olan borçlarınızda çok fazla işinize yarayacak bir şey değildir. Çünkü hukuksal işlemeler de banka borcunu er ya da geç alabilecek bir yapı söz konusudur. Bu nedenle borçlarınızdan ne kadar kaçarsanız kaçın borçlarınız da sizin ile beraber gelecektir. Bankalar alacaklarını sizin ödeme yapabilecek bir duruma gelebilecek bir zaman kadar bekleyecek ve ödeme yapabilecek bir hale geldiğiniz anda ise tahsil edecektir. Bu nedenle borçlardan kurtulmanın tek yolu borçları ödemekten geçiyor.

  1. Kredi Borcunu Yapılandırmak Avantajlı mı

 

Eğer çektiğiniz kredi borcunu ödemekte güçlük çekiyorsanız borcunuzu yapılandırarak daha küçük taksitler ile ödeyebilirsiniz. Fakat bu durum sizin finansal sicilinize olumsuz olarak yansıyacak ve başka bir kredi kullanmak istediğiniz zaman kredi almakta oldukça zorlanacaksınız.

Eğer imkanınız varsa ve biraz zorlanarak da olsa kredi borcunuzu yapılandırmadan ödeyebilecekseniz mutlaka normal olarak ödemeye devam etmeyi tercih etmelisiniz. Fakat hiçbir şekilde ödeyemeyecek duruma geldiyseniz yapılandırma yapmak hiç ödeme yapmaktan her zaman daha iyi olacaktır. Ayrıca bu durumda yapılandırma taksitlerini de dilediğiniz kadar yüksek tutabilirsiniz.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir