Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır ?

Kredi Çekmek İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir ?

Başvurduğunun krediyi verip vermemek her ne kadar bankanızın inisiyatifine bağlı olsa da krediyi alabilmek için belirli kriterler bulunmaktadır. Bunların başında kredi notu gelmektedir. Diğer aranan şartlar ise; sigortalılık süresi, sigortalılık süresi şartını sağlamak için çalıştığınız kurumda en az 6 ay iş görmüş olmanız gerekmektedir. Diğer bir şart ödenmemiş borcunuzun olmamasıdır. Üzerinize kayıtlı borcu silseniz dahi bankanın işlemleri 1 ay kadar süreyi bulabilmektedir. Aranan şartlardan bir diğeri ise idari takipte olmamaktır. Son olarak kişide olması gereken şart ödeme geçmişinin düzenli olmasıdır.

Kredi Notu Nedir ?

Finansal geçmişinizin tümünün toplanarak değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan puan sistemine kredi notu denir. Türkiye’de bu kredi bilgilerinin tümünün toplandığı havuz Kredi Kayıt Bürosudur. Bankalar şu andaki net gelirinizi ve daha önce almış olduğunuz kredi bilgilerinizi ve ödeme şekillerinizi değerlendirmeye tabi tutarlar. Kredi notu rakamsal olarak genellikle 1-1900 arasında bir rakam olarak ortaya çıkar.

Kredi Notunu Belirleyen Kriterler Nelerdir ?

Kredi kartı faturalarınızı ödeme düzeniniz, banka hesaplarınızın çeşitleri, bankanız ile kaç yıldır birlikteliğinizi sürdürdüğünüz, şu andaki borç miktarınız toplamı gibi unsurlar kredi notunu belirlemede etkili olmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Öncelikli olarak borçlarınızı ödeme düzeninizde aksaklıklar varsa bunları gidermeniz gerekmektedir. Çünkü böyle bir durumda kredi notunuz yükselmeyecek aksine düşüş gösterecektir. Bu sorunu çözmek adına örneğin borçlarınızı tek bir kredide birleştirme yoluna gidebilirsiniz. Eğer borçlarınız idari takip altındaysa kredi notunuz yine yükselme göstermeyecektir. Açıkta olan takibinizi kapatmanız gerekecektir. Bu sorunları çözdükten sonra kredi notunuzu yükseltmek için yapılması gerekenler arasında düşük limitli dahi olsa bir kredi kartı almak, otomatik ödeme talimatı vermek gösterilebilir.

Kredi Puan Tablosu Nedir ?

Kredi çekip çekmemeye uygunluğunuzu gösteren rakamsal tablodur. Rakam aralıkları şu şekildedir: 1-699 en riskli, 700-1099 orta riskli, 1100-1499 az riskli, 1500-1699 iyi, 1700-1900 çok iyi.

Kredi Alabilmek İçin Kredi Notunun Kaç Olması Gerekmektedir ?

Eğer kredi notunuz 1500 ve üzerinde ise kredi almanızda herhangi bir sorun çıkmayacaktır.

Kredi Notuna Göre Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi notu iyi olan her kişiye her banka kredi için onay çıkarmaktadır. Fakat kredi notunuz düşükse veya kara listeye alındıysanız kredi notunuzu yükseltmek veya kara listeden adınızı sildirmek durumundasınız. Fakat; sicili bozuk olan kimselere kredi verebilmek adına bankalar ipotek ile başvuru veya kefil ile başvuru imkanı sağlamıştır. Eğer arsa, tarla, ev gibi mali değeri yüksek mallarınızı bankaya ipotek ettirirseniz siciliniz bozuk olsa dahi kredi alabilme imkanınız olmaktadır. Diğer bir yöntem ise kefil göstermektir. Fakat, kefil gösterdiğiniz kişinin belirli şartları taşıyor olması gerekmektedir. Bunlar arasında kamu kurumunda çalışıyor olmak, bankalarda çalışıyor olmak, bağkura üye olmak, yüksek gelire sahip olmak gibi şartlar bulunmaktadır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir