Kredi Dosya Masrafı Hesaplama

Kredi Dosya Masrafı Hesaplama Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği ile belirlenmiştir. Bankalardan kredi alacak olan müşterilerin yönetmeliğe göre alınacak kredi miktarının Binde 5’i kadar miktarından daha fazla olmaması hükme bağlanmıştır. Bankalara kredi için başvuran kişiler gerekli belgeleri götürdükten sonra kredi almaya hak kazanırlar. Ancak kredi almaya hak kazanan müşterinin istediği kredi tutarından kesilecek dosya masrafı kesintisi yapılabilir.

Müşteriler dosya masrafını banka talep ediyorsa ödemek zorundadır. Banka kredilerinde dosya masrafı almayan bankalarda bulunmaktadır. Müşteri kredi almadan önce dosya masrafının ne olduğunu, kesilecek diğer masrafların neler olduğunu araştırarak kredi başvurusunda bulunması doğru olacaktır. Sonradan problem yaşanmaması için her bankanın dosya masrafının ne olduğu bilgisinin müşterilere bildirilmesi gerekir.

Her Banka Kredi Dosya Masrafı Alır mı ?

Dosya masrafsız kredi verdiğini belirten bankalardaki aradaki açığı kapatabilmek adına müşterilerine verdikleri dosya masrafsız kredinin faiz oranları normalinden daha yüksek tutulabilir. Yani bankalar gizli dosya masrafını faiz oranları ile karşılamaktadır. Konut kredilerinde alınan dosya masrafları ihtiyaç kredilerinde Kredi Dosya Masrafı Hesaplama tutarı daha az olmaktadır. Bankadan kullanılacak kredilerde dosya masraflarında belirlenen tutarlara göre sigorta masrafı, ekspertiz ve ipotek bedelleri dosya masraflarından ayrı olarak müşterilerden tahsil edilmektedir.

Bahsi geçen  bedeller banka tarafından müşterilerden tahsil edilmekteyse de banka tahsili gerçekleşen ipotek vs. gibi ücretleri işlemi yapan kuruluşlara ödenmektedir. Banka sadece bu masrafı almakta aracı olmaktadır. Kredi türlerine göre değişebilen dosya masrafları haricinde finansal desteği veren kurumlar ek olarak  taşıt kredilerinde kasko yapılmasını zorunlu tutmuştur. Bazı bankalar tarafından zorunlu tutulan bir diğer konuda hayat sigortası yaptırılması konusudur. Tüketicilerin hayat sigortasını  zorunlu tutmayan bankaları tercih etmeleri tamamen müşterinin isteğine kalmış bir durumdur. Banka verdiği paranın garanti altına alınması için hayat sigortasını yaptırmak ister. Kişinin hayatını kaybetmesi gibi sebepler oluştuğunda kalan kredi tutarı Sigortayı yapan acenteden karşılanır.

Kredi Dosya Masrafı İadesi

İpotek Tahsis Ücreti kalemi ise konut kredilerinden alınan bir ücret olmaktadır. Bazı bankalar ise ipotek tahsis ücretini almaz. Banka konutun ipoteğini üstüne almak için 200-350 TL ücret tahsil edebilir. İpotek tahsis ücreti dosya masrafından ayrıca müşterilerden alınmaktadır. Bankalar araştırılırken çekilecek kredinin türüne göre Kredi Dosya Masrafı Hesaplama  masraflarının ne olduğunu öğrenmelidir.

Faiz oranlarını, dosya masraflarını, alınacak komisyon tutarının olup olmadığını, ipotek tahsis ücreti alınıp alınmadığı veya hayat sigortası yaptırılıyor mu gibi tüm sorularını bankaları araştırarak öğrenmeleri ve kredi alınacak tutarı yada kredi alınacak bankayı ona göre tercih etmeleri gerekmektedir. Bankaların almaması gereken dosya masrafları müşterilerden tahsil edilmektedir. Dosya masrafını geri almak için bankalardan dosya masrafı dekontları istenerek dekontlarıyla beraber Tüketici Hakem Heyetine gidilerek ödemiş oldukları dosya masraflarını mahkeme kararıyla Bankalardan talep etmeleri durumunda banka dosya masrafını müşterisine hakem heyeti aracılığıyla ile ödeyecektir.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir