Kredi Düzenlemesiyle Gelen 7 Yeni Değişiklik

Ekonomi Komisyon Kurulu tarafından krediler ve kredi kartlarına yönelik çok sayıda yeni düzenlemeler ile ilgili kararlar alındı. Buna göre kredilerdeki vade sayıları, peşinat şartları, taksit imkânları gibi tüketiciyi ilgilendiren birçok faktörde düzenlemeler yapıldı. Böylece de tüketicilerin sürekli merak etmiş olduğu kredi vadeleri ne zaman uzayacak sorusunun da cevabı gelmiş oldu.

 

 

Bu düzenlemelerdeki en önemli değişiklik ise banka kredilerindeki vade sayısı hakkında yapılmış olan düzenlemedir. Banka kredilerindeki vade sayısı 36 aydan 48 aya yükseltilmesi tüketiciler için çok büyük bir avantaj olmuştur. Ancak kredi kartı taksitlendirmelerine yönelik olarak cep telefonları gene eskisi gibi tek çelim ile taksitlendirilecek.

Yeni Değişiklikler Listesi

Yeni kredi düzenlemesi ile gelen 7 değişikliğe kısaca göz atarsak şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Banka ihtiyaç kredilerindeki vade sayısı arttırıldı. İhtiyaç kredilerin 36 ay olarak belirlenmiş olan vade sınırı değiştirilerek 48 aya çıkartıldı. Yani ihtiyaç kredileri maksimum 4 yıl içerisinde ödenmesi gerekiyor. Vade tutarının yükseltilmesi de yüksek tutarlarda kredi kullanılabileceği anlamına gelmektedir.
  • Konut kredileri için tüketiciden istenen yüzde 25 peşinat şartı da düşürüldü. Bundan sonra konut kredilerinde yüzde 20 peşinat istenebilecek. Bunu küçük bir örnek ile açıklarsak; 200.000 Türk lirası konut kredisinde daha önce 50.000 Türk lirası peşinat şartı istenirken şimdi bu tutar 40.000 Türk lirası oldu.
  • Yeni düzenlemede kredi kartı taksitleri de değiştirildi. Kredi taksit sayısı 9 aydan 12 aya yükseltildi.. Buna göre bilgisayar alımı, elektronik eşya alımları ve kuyumculuk alımlarında 4 aya kadar kredi kartına taksit yapılabilinecek. Havayolu, seyahat ile sağlık harcamaları gibi harcamalarda 9 aya kadar taksit imkânı sağlanmış oldu.
  • Yeni düzenleme ile cep telefonlarına ve market alışverişlerine taksit yapılmama durumu da yasalaşmış oldu.

 

 

  • Kredi kartlarına da yapılandırma kolaylığı da getirildi. Bu duruma göre kredi kartı borcu olan kişiler bir defa olmak üzere kredi kartı borçlarını yeniden yapılandırabilecekler. Kredi kartı borçları istenildiği durumda 72 aya yani 6 yıla yayılacak şekilde vade yapılacak. Her aya düşen borç bakiyesi de kredi kartı asgari ödeme tutarına eklenmiş olacak. Kredi kartı borcunun yapılandırılması durumunda kredi notunuzda etkilenmeyeceği için sıkıntıya girmeden kredi kartı borcu ödemesi sağlanmış oldu.
  • Asgari ücrete yapılan artışla birlikte kredi kullanma limiti de kredi kartları nezdinde en az 5 bin 200 Türk lirasına çıkartıldı.
  • Konut kredilerinde de bankadan alınan kredi tutarı da arttırıldı. Yani eskiden bankadan alınabilinecek kredi tutarı yüzde 75 iken bu oran yüzde 80’e çıkarıldı. Yani buna göre binanın ekspertiz değerinin yüzde80 oranında kredi kullanılabilinecek. Kısaca açıklarsak; 100.000 Türk lirası konut değeri için önceden bankadan 75 bin Türk lirası kredi alınılabiliniyorken şimdi 80.000 Türk lirası kredi çekme imkânı elde edilmiş oldu.

Birçok tüketiciye kolaylık sağlayan kredi düzenlemesi 2017 uygulanmaya başlanması ile birçok soru cevaplanmış oldu.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir