Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Günümüz dünyasında kredi kartı kullanımı çok sık kullanılmaya başlanmıştır. Kredi kartı kullanımı bazı avantajlar sağlamış olsa da kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları da mevcuttur. Bu kontalara dikkat edilmesi durumun da halk arasın da çok fazla tehlikeli olarak gösterilen kredi kartı kullanımı bir süre sonra fayda sağlamaya dahi yaramaktadır. kredi kartı başvuru sonucu kullanmaya başlayabilirsiniz.

İşte kredi kartı kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken püf noktaları!

  1. Öncelikli olarak kredi kartı yaşam kalitesini ve seviyesini yukarlara çekmeye yarayan bir yöntem değildir. Bu yüzden de kredi kartı kullanımı sırasında mutlaka ve mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de kendi bütçenizi çok iyi bilmek olacaktır. Eğer bütçeniz doğrultusunda kredi kartı kullanımı size oldukça fayda sağlamaya başlayacaktır.
  2. Öncelikli olarak kredi kartı kullanımınızı bilinçli olarak kullanarak fayda sağlamanız mümkün. Öncelikli olarak kredi kartı kullanımının sizin bütçenize zarar vermemeniz açısından hesap tutmanız ve kontrol etmeniz oldukça önemli. Ayrıca bir de toplam gelirinizin kredi kartı harcamalarınızın yüzde altmışını geçmemesine özen göstermeye çalışmalısınız. Ayrıca bu oranı yüzde 40 civarlarında tutarak birikim yapmanızı daha da hızlandırabilir ve tasarruf sağlayabilirsiniz.

  1. Nakit kullanımından kaçınmak sizi bazen zararlı durumlar içerisine sokabilir. Ekstra fonlama sistemine tabi tutularak daha da zarar yapabilirsiniz. Bu yüzden her zaman kredi kartı kullanımına güvenmek yerine yanınız da mutlaka ama mutlaka belli bir miktar kadar nakit taşımaya mutlaka özen göstermeye çalışmalısınız. Bu durum sizin için çok daha faydalı olacak ve gereksiz yere ekstra paralar kullanmaktan sizi alıkoyacaktır. Bu yüzden bu maddeye mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir.

  1. Belli başlı alışverişleriniz için taksit imkanlarından fayda sağlayabilirsiniz. Bu şekilde avantaj sağlayabilirsiniz.
  2. En çok dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de kredi kartı borcunun vaktinden önce ödenmesi gerektiğidir. Bu yüzden de bu borçları ödemeyi mutlaka aksatmaya çalışmayın. Çünkü kredi kartı borcu ödemesi esnasında bu durum size faiz ekleneceği için bütçenize zarar verecektir. Bu durumu önemsememeniz size toplam da büyük zararlar sağlayabilir.
  3. Kredi kartı borcunuzun günden güne birikmesi ile birlikte bu duruma dur demeniz şarttır. Bunu yaparak yüksek oranlı faizlerden kaçınmanız ve bütçenize avantaj sağlamanız olacaktır. Bu yüzden biriken borçların devamını getirmeden bir an önce ödeme çabası içerisine girilmesi çok fazla önemli bir yere sahiptir.
  4. Kredi kartınızın avantajlarından yararlanmaya çalışın. Bir çok banka kartı müşteri çekmek adına çeşitli avantajlar sağlayarak kartın içerisinde puan birikmesine ve bu puanlar ile bir şeyler almanızı sağlamaktadır. Siz de bu tarz avantajlı kartlar alarak bir yandan ihtiyaçlarınızı karşılamak için kredi kartından ödeme yapar iken bir yandan da puan biriktirebilirsiniz.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir