Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Alabilir Mi?

Bankaların ve kredi seçeneklerinin artması ile birlikte bireyler adına kredi notu da daha önemli hale gelmiş durumdadır. özellikle banka ile ilgili tüm işlemlerde ve kredi süreçlerinde gerekli olan kredi notu, bireylerin yüksek tutmaları gereken bir durum olmak ile birlikte aksi takdirde bankalar ile bireyin arası bozulabilmektedir. Bu gibi durumlarda kredi notu düşük olanlar kredi alabilir mi diye sorular akıllarda dolaşmaktadır. Öncelikli olarak belirtilmelidir ki kredi notu düşüklüğü bireyin, daha önce banka işlemlerinde düzenli ödeme yapmadığı göstermektedir. Bu durumda ise pek çok banka, kredi notu düşük bireylere kredi vermek istememekte ve temkinli yaklaşmaktadır.

Kredi notu düşük olan bireyler, belirli bir süre banka işlemlerinde düzenli ödeme sağlamazlarsa eğer kredi notları daha da düşürülmekte ve bu durum ise tamamiyle banka işlemlerini etkilemektedir. Böyle bir durum yaşanmaması adına bireylerin bankadan yaptıkları tüm işlemlerinde düzenli ödeme kurallarına uymalarında fayda bulunmaktadır. Bunlara rağmen ise bireylere düşük kredi notu ile kredi veren bankalar bulunmaktadır. Fibabank, Odeobank gibi belirtilen bankalar, yeni kurulan ve müşteriye ihtiyaç duyan bankalar oldukları için kredi notunu çok fazla önemsememektedir. Ancak bu tür de yeni bankalar her zaman güvenilir bankalar olamayacakları için böyle bir işlem yapmadan önce bireylerin dikkatli davranmasında fayda bulunmaktadır.

Kredi notu düşük bireylerin genel olarak büyük ve devlet bankalarından kredi çekme ihtimali azaltılmaktadır. Bu noktada özellikle daha popüler bankalar, kredi notu düşük olan bireylere temkinli olarak yaklaşabilmektedir. Böyle durumlarda bireylerin kredi notlarını yükseltmeleri adına yapmaları gereken, tüm ödemelerini düzene sokmaktır. Düşük kredi notu, uzun yıllar bireylerin başına problem olan bir durum olmak ile birlikte bankalarla olan ilişkilerin de zayıflamasına neden olabilmektedir. Böyle durumlarda kredi notu düşük bireylerin rahatlıkla kredi çekebileceğini söylemek yanlış olacaktır. Ancak her duruma karşı, yanlış bir adım atmamak ve bilgi almak adına bireyin banka müşteri temsilcilerinden yardım almaları son derece yararlıdır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir