Kredi Notu Hakkında Yanlış Bilinen 7 Özellik

Son zamanlarda kredi notu hakkında oldukça fazla bilgi edinilmekte ve bu bilgilerin doğruluğu kontrol edilmeden doğru olarak kabul edilmektedir.

 

 

1.Kredi Notu Raporu için Bakılacak Tek Kriter Kredi Skoru

Kredi skoru artık bankaların en önemli değerlendirme aracı haline gelmiş durumdadır. Fakat kredi notu raporu oluşturulurken tek etkili faktör bu değildir. Bu raporda sizin yaptığınız işlem geçmişleri de önemli bir yer teşkil etmektedir.

2.Gelir ve Kredi Puanı İlişkisi

Neredeyse birçok kişi düşük maaş alan kişilerin kredi notunun oldukça düşük olduğu konusunda hem fikir durumdadır. Fakat bu bilgi tamamıyla yanlıştır. Çok düşük geliri olan bir kişi en yüksek seviyede kredi notuna sahip olabilmektedir. Kredi notu için önemli olan borçların zamanında ödenmesidir.

3.Kredi Notunu Sorgulamak Kredi Notunun Düşürür mü

Bu olay çok büyük bir yanılgıdan ibarettir. Kimsenin kredi notunu sorgulaması ile herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Kredi notu sorgulaması notunuzda olumsuz bir etki yaratmayacaktır. Fakat kredi başvurusu yaptığınızda banka tarafından yapılan kredi raporu kontrolü ufak bir not düşüşüne sebep verir fakat bu durum yüksek etkiler yaratmaz.

 

 

Ancak aynı süreçte farklı bankalara da başvuru gerçekleştirmeniz halinde notunuz da azalma olmaktadır çünkü sistem bunu şüpheli bir işlem olarak algılar.

4.Bankalar ile Hiçbir İşlem Yapmadım Bu Nedenle kredi Notum Çok Yüksek

Kredi notu hesaplama aşamasında sizin kullandığınız kredilerin ödemeleri veya kredi kartı borçlarınızı zamanında ödenmesi incelenmektedir. Hiçbir şekilde kredi kartı ya da kredi kullanmayan bir kişi iseniz sizin kredi notunu sıfır olarak değerlendirilecektir. Yani bankaların herhangi bir ürünü ile hiçbir alakanız olmaması kredi notu yükseltmez. Kredi notu oluşmayan bu durumda ki bireylerin kredi çekebilme ihtimali de oldukça düşüktür.

5.Fazla Kredi Kartı Kullanmak Yüksek Puan Demektir

Fazla kredi kartı kullanımı eğer borçları yüksek ise çok olumlu bir sonuç doğurmamaktadır. Yani fazla borç kredi puanını yükseltmez. Yani kredi kartınızın fazla olması değil kartlarınızın borçlarını zamanında ödemeniz kredi notunu olumlu etkileyecektir.

6.Yapılandırma Sicili Temizler

Ödeme konusunda zorluk çektiğiniz bir krediyi yapılandırdığınız takdirde siciliniz olumlu etkilenmez bu durum kredi raporunda yer alacak ve olumsuz bir etki yaratacaktır. Ödemesi gecikmiş ve yapılandırılmış krediler kredi notunuz düşürdüğü gibi kredi notunu yükseltme imkânınız da 5 yıl süre ile zorlaşacaktır.

7.Düşük Kredi Notu İle Kredi Kullanılmaz

Bu halk arasında oldukça yanlış bilinen bir durumdur. Düşük kredi notunun kredi kullanmak konusunda bazı dezavantajları olduğu doğrudur. Fakat bazı koşullar sağlanması ile kredi kullanılabilir bir hale gelinebilmesi de mümkündür. Ayrıca kredi notu nasıl yükseltilir şeklinde düşünürsek kredi notunun yükselmesi için kullandığınız kredilerin ve kredi kartlarının ödemelerini zamanında yapmanız çok önemlidir. Ayrıca bankaların kredi ürünleri ve kredi kartlarını da kullanmadan kredi notunuzu yükseltemezsiniz.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir