Kredi Notu Hangi Durumlarda İşimize Yarar

Finansal olarak geçmişinizin tamamının ortak olarak alınması ve belirli bir kuruluş tarafından yapılan analizler sonucunda bir skor oluşturulması durumuna kredi notu denilmektedir. Bu puanlar üye bankalara verilerek bankacılık sektöründe kredi işlemleri gibi bir takım durumlarda kullanılmaktadır. Ayrıca bu bilgiyi bireysel olarak da edinmek istersek de belirli bir ücret karşılığında edinebiliyoruz. Kredi notu ne işe yarar ;

Kredi Notu Ne İşe Yarar

 

 

Bankalar sizin kredi notunuz edinerek risk durumunuzu belirlemektedirler. Bu risk durumu sizin bankalara yapacağınız kredi gibi ürünlere başvurularınızı değerlendirmek amacı ile kullanılırlar. Böylece belirli bir seviyenin altında olan kişilerin başvurularını herhangi bir şekilde değerlendirmeden hemen eleyerek reddeder. Böylece boşa zaman harcamadan sıfır iş gücü ile işlemleri gerçekleştirmiş olurlar. Her finansal kuruluşun riskli gördüğü kredi notu farklıdır. Yani bir kuruluş için riskli görülen bir kredi notu diğer bir kuruluş için risk sınırın üstünde görülebilir. Kredi notunda en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi seviyeler vardır. Eğer kredi başvurusunda bulunan birey en riskli ve orta riskli grupta ise yaptığı başvuru herhangi bir değerlendirmeye girmeden direk reddedilir. Eğer kredi notu seviyeniz çok iyi düzeyinde ise başvurunuzun olumsuz olarak dönmesi çok zordur. Bu seviyede yapılan başvurular genelde olumlu olarak geri döner.

Kredi Notunun Dışında Önemli Olanlar

 

Kredi notunun bankalar için tek ölçüt olarak kullanılmadığını söyleyebiliriz. Fakat en önemli ölçüt olduğunu söylemek mümkündür. Hatta verilerde ki analiz kabiliyeti arttıkça kredi notunun daha da önem kazandığını söylenebilir. Bankaların kredi notunun yanında değerlendirme ölçütü olarak kullandıkları diğer ölçütleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Müşterinin maaşı
  • Nerede çalıştığı
  • Yaşadığı evdekilerin gelirleri
  • Belgelendirebildiği ek gelirleri

Kredi Notunu Nasıl Öğrenebiliriz

 

 

Ülkemizde kredi notunu belirleyen tek bir kurum vardır. KKB’nin kurduğu Findeks kredi notu belirleme konusunda tek kuruluştur. Bu kuruluşu 9 banka birlikte kurmuştur. Böylece oldukça yeterli veriye sahiptir. Bu nedenle kredi notu belirleme konusunda tek yetkili kuruluş olarak görev yapmaktadır. Findeks’in resmi web sitesinden Kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenme ücretsiz olarak gerçekleştirmek mümkün değildir. Fakat bu işlemi çok düşük bir işlem ücreti ile kısa bir sürede internet üzerinde gerçekleştirmeniz mümkündür.

Değerlendirmede Esneklik Yapılması

 

Bazen bankalar kredi verme konusunda kredi notlarının sınırlarını aşağıya çekebilirler. Bu durum şubelerin ihtiyaçlarına göre değişkenlik göstermekte hatta bankaların kredi hedeflerinin gerçekleşmesi için uyguladığı bir politika olarak yapılmaktadır. Fakat bu esnetme işlemini kredi alamayacak kişileri alır hale getirmek olarak değil, sınırda kalanları alabilecek hale getirmek olarak değerlendirmek gerekmektedir. Böylece hem bankalar yılsonu limitlerine ulaşmış oluyor hem de kredi notu sınırda kalanlar için kredi kullanabilme imkânı doğuyor.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir