Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Son günlerde sıklıkla duyduğumuz “kredi notu”, kişilerin kredi kartı ödemeleri, kredi ödemeleri gibi tüm hesap hareketlerinin analiziyle ortaya çıkan puanlama sistemidir. ülkemizde bu puanlama sisteminin oluşturulmasından sorumlu kuruluş bankaların birleşmesiyle kurulmuş olan Kredi Kayıt Bürosudur. Kredi notunun nasıl yükseltileceği ise merak edilen konular arasında.

 

Kredi kullanabilmek için gerekli olan kredi notu gelir durumuna ve başvurulan bankaya göre değişiklik göstermekle birlikte, 1500 ve üzeri olan kredi notları kişinin kredi çekmek için uygun durumda olduğunu gösterir.

Kredi notunun düşük olmasının ana sebebi yapılan düzensiz ödemelerdir. Kredi işlemleri ve kredi kartı borçlarında düzensiz ödemeler, kredi notunun düşmesine neden olur. Bununla birlikte yaşanmış kanuni takipler, sıklıkla yapılan kredi başvuruları, toplam borç miktarı kredi notunu düşüren sebeplerdendir.

Kredi notunu yükseltmek kredi çekerken kişiye büyük fayda sağlamaktadır. Kredi puanını yükseltmek için yapılması gerekenler ise şunlar;

  • Var olan borçları ödemek: Kredi kartı borçlarınızı, fatura borçlarınızı ve bankalara olan borçlarınızı ödemeye başlamak kredi notunuzu yükseltecektir.
  • Bankalarla iş birliği içinde olmak: Faturalar için bankaları kullanmak, alışverişleri bankalar aracılığıyla yapmak ve yatırım hesapları kredi notunuzun artmasını sağlar.
  • Borçları tek bir yerde birleştirmek: Var olan tüm borçları tek bir yerde birleştirmek ve düzenli ödemeler yapmak kredi puanı için olumlu bir etki yaratır.
  • Kullanılmayan hesapları kapatmak: Birbirinden farklı bankalarda bulunan açık hesaplar kredi notunu olumsuz etkileyen sebepler arasındadır. Bu hesapları kapatmak notunuzu yükseltecektir.
  • Kredi limitini yükseltmek: İpotek verilebilecek bir gayrimenkul kredi limitinizi artıracaktır. Lakin bu yol seçildiğinde ortaya çıkacak masraflar göz önünde bulundurulmalı.
  • Kredi kartı ve kredi başvurularını azaltmak: Başvuru yaptığınız her kredi ve kredi kartı, reddedilmeniz durumunda kredi notunuzu olumsuz etkilemektedir.
  • Kredi kartı limitlerini azaltmak: Kart limitlerinizin sadece ihtiyacınız kadar olması olumlu bir durumken, limitlerinizin fazla olması notunuzu etkilemeyecektir.

Kredi puanlarının düşmesiyle kara listeye alınan müşterilerin kredi puanlarını yükseltmeleri ve tekrar kredi çekebilmeleri için ortalama 5 yıl gibi bir süre ile kredi notlarını yükseltmeleri beklenir. Bu süreyi beklemek istemeyen müşteriler bloke teminatlı kredi kartı başvurusunda bulunabilirler. Bu kartı alabilmek için ise, yasal takibiniz olmamalı. Bloke teminatlı kredi kartı kullanarak kredi notunuzu yükseltmeye başlayabilirsiniz.

 

Kredi notunuzu KKB, Findeks ve bankalar aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Kredi puanının en çok etkilendiği işlemler kredi ve kredi kartı ödemeleridir. Ödemelerin düzenli olması kredi notunuzu %30-35 oranında etkiler.

Bununla birlikte mevcut borçlarınız da kredi notunuzu hemen hemen aynı oranda etkilemektedir. Yeni almış olduğunuz krediler kredi notunuzu düşürmektedir ayrıca sık kredi kullanmanız da kredi notunuz için olumsuz bir durum teşkil eder. Sık kredi başvurusu yapmak ve diğer etkenler de puanınızı %10 civarında etkilemektedir.

 

 

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir