Kredi Notu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu isimli kuruluşun, kişilerin geçmişten bugüne kadar bankalar ile ilgili çalışmalarından yani kredi kullanımları olsun kredi kartı veya kredili mevduat hesapları gibi finansal işlemlerine göre yapmış olduğu risk değerlendirmesi sonucunda elde edilen skora kredi notu denilmektedir.

Kredi notunun bağlı olduğu faktörler ; Kredi notu birçok faktöre bağlıdır. Kişilerin finansal davranışları, borç ödemeleri, mevcuttaki gelir ve giderleri hepsi kredi notu için bir yüzde teşkil eder. Kişilerin kredi notları finansal kurumların kişiler hakkında referans aldıkları bir veridir.

Kredi notu 0 ile 1 bin 900 değeri arasında değişmektedir. Rahat şekilde kredi kullanabilmeniz açısından kredi notunuz en az 1 bin 500 olmalıdır. Eğer 700’den düşük ise bankalar nezdinde kredi başvurularınız onaylanmaz. 700 ile 900 arasındaki bir kredi notu olan kişiler için genellikle insiyatif kullanırlar.

 

 

900 ile 1 bin 500 arasında bir kredi notunuz varsa gelir belgenizi beyan ettiğiniz takdirde rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz. Eğer 1 bin 700 ile 1 bin 900 arasında bir kredi notunuz var ise her istediği bankadan rahatlıkla kredi kullanabilir.

Kredi Notunuzu Yükseltmek İçin Ne Yapmalısınız?

Kredi notu yükseltmek için ne yapmak gerekir ; Kredi notu yükseltmek için bazı finansal faaliyetlerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Kredi notu yükseltme taktikleri ile ilgili birkaç önemli maddeyi sıralarsak;

  • Düzenli kredi kartı ve kredi ödemelerini geciktirmeyin.
  • Bankalara olan borçlarınız ile varlıklarınız arasındaki fark dengesini bozmayın
  • Hesaplarınızı gecikmeye düşürmeyin
  • Kısa aralıklarla farklı bankalardan kredi taleplerinde bulunmayın.

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

Kredi notu ne kadar sürede yükselir ; Kredi notu sabit bir değer değildir. Finans kurumları tarafından her ay kişiler hakkında Kredi Kayıt Bürosuna bilgiler gönderilmektedir. Bu sebeple kredi notu duruma bağlı olarak azalıp çoğalabilmektedir.

Kredi notunuzu yükseltmek istiyor iseniz bankalara olan borcunuzu kapatmanız önemlidir. Kredi kartlarına olan borçlarınızın asgari tutarları yerine mümkün olduğunca tüm borçları kapatmalısınız. Ayrıca vadeli hesaplar kredi notlarını olumlu etkilemektedir.

Bankadan kısa vadeli olacak şekilde düşük miktarlarda krediler çekerek taksitlerini de zamanında öderseniz ve kredi kartlarınızın borçlarını kapatıp kredi kartlarınız için limit yükseltme talebinde bulunursanız bu kredi notunuzu olumlu etkileyecektir. Kredi kartlarınızdan vereceğiniz otomatik ödeme talimatları da kredi notunuzu pozitif etkiler.

 

 

Bu şekilde 1 ile 6 ay arasında kredi notunuz yükselecektir. Ancak kara listeye düşmüş iseniz bu süre iki yıla kadar uzayabilecektir.

Kredi skoru ile ilgili merak edilen diğer bir konu da borç yapılandırma yani borçlarınızı yeniden yapılandırmak kredi skorunu nasıl etkiler sorusudur. Eğer yeniden yapılandırdığınız kredide gecikmeye düşmedi iseniz borç yapılandırması kredi notunuzu olumsuz etkilemez. Hatta yeniden yapılandırma ile daha az taksitleri kolay ödemeniz olumlu bir durumdur. Ama burada önemli olan yeniden yapılandırılmış borcun tutarlarında gecikme ve aksama olmadan ödemenizdir. Geciktirmeden ve aksamdan öderseniz kredi notunuz bu süreçte olumlu etkilenecektir.

Yeniden yapılandırılan borç gecikmeye girmiş bir borç ise yeniden yapılandırmak kısa vadede kredi notunuzu gene ödemelerinize bağlı olarak etkileyecektir.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir