Kredi Notunu Düşüren Davranışlar Nelerdir?

Kredi Notunu Düşüren Davranışlar Nelerdir?

Kredi notu bildiğiniz gibi sadece kişilere değil bankalara hatta ülkelere dahi verilmektedir. Bir nevi derecelendirme sistemidir. Bankalar günümüzde kredilerini bu notlara göre vermektedir. Bu notlarınızın düşmemesi için olabildiğince ödemelerimizi zamanında yapmalı ve aşağıda sayacağımız olumsuz davranışlardan kaçınmanız gerekir.

1- Bankalarla Herhangi Bir İşi Olmamak

Bankalarla hiçbir işiniz olmayacaksa ve bu şekilde kalacaksa aslına bakıldığında çok güzel. Fakat yarın öbür gün bankaya kredi ya da kredi kartı için işiniz düşecekse bu durumda şartlar değişiyor. Çünkü bankalardan hiç kredi kullanmamış, kredi kartı almamış, hesap açtırmamış kişilerin kredi notu 0 olarak belirleniyor. Hiç yoktan bir hesap açarak faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

2- Borçlanma Miktarı

Geçmişte oluşan borçlarınız farklı birkaç bankadan ise bu durum sizi biraz zora sokabilir. Bu durumdan kaçınmanız gerekir. Borçlarınızın büyüklüğü de aynı şekilde önemlidir. Borçlarınızın miktarı 100 bin TL ve üzerindeyse bu durum bankalar için oldukça şüphe uyandırıcıdır.

3- Sigortasız Çalışmak

Zaten sigorta primi ödenmeyen kişinin, normal şartlar altında kredi çekebilmesi imkansıza yakın düzeyde zor iken; bu kişilerin de kredi notu SGK ‘sız olmalarından dolayı olumsuz etkilenecektir.

4- Oturduğunuz Yerin Sabit Olmaması

Sürekli ikamet değiştiren ya da sabit bir ikametgahı olmayan kişiler; bırakın kredi notunu, hukuki işlemler sırasında bile riskli görülen kişiler grubundadır. Elimizde olmayan makul nedenler haricinde sürekli ikametgah değiştirilmesi muhakkak kredi notumuzu etkileyecektir. Kaldı ki; kredi başvuru formlarında en son bulunduğumuz adreste ne kadar süredir oturduğumuz boşuna sorulmamaktadır.

5- Mümkün Olduğunca Kefil Olmayın

Kefil olmadan önce iki kere düşünmeniz gerekir zira kefil olduğunuz kişi borçlarını ödemez ise sizin kredi notunuz oldukça zarar görür. Kredi çekemeyecek duruma gelebilirsiniz. Ancak her hangi bir problem çıkmaz ve kefil olduğunuz kişi borçlarını öderse notunuzda her hangi bir artış söz konusu olmayacaktır.

6- İcra

İcralık olmak tabii ki de kredi notunu etkileyecektir. Zaten icralık olan kişi borcunu ödeyemez hale geldiği için; ortada ya ödenmeyen bir senet, çek ya da bankaya ödenmemiş bir para tarzında bir borç olacağı için, bunun kredi notunu olumsuz etkilemesi üzerine çok fazla konuşmaya da gerek yoktur. İcraya düşmek kredi notunu ciddi olarak olumsuz etkileyecektir.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir