Kredi Notunu Etkileyen 8 Önemli Faktör

Kişilerin bana kredilerinin onaylanıp onaylanmaması bireysel kredi notu ile alakalıdır. Kredi notu da yapılmış olan bazı finansal işlemlerin karşılığında belirlenmektedir.

 

 

Kişilerin bireysel kredi notunu etkileyen faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlere dikkat edildiğin kredi notunuz yüksek olacaktır. Aslında bu faktörlere kredi notu yükseltme taktikleri de diyebiliriz.

Kredi notunuzu etkileyen 8 önemli faktör nelerdir, kısaca bir göz atalım;

  1. Düzenli kredi kartı ödemeleri. Kredi kartı limitleri, dönemsel borçlar veya borçların tutarı ne olursa olsun asıl önemli nokta kredi kartı ödemelerinizin düzenli yatırılıp yatırılmadığıdır. Eğer düzenli kredi kartı ödemesi yapıyor iseniz kredi notunuz olumlu etkilenecek ancak düzensiz ödemeleriniz var ise olumsuz şekilde etkilenecektir.
  2. Düzenli kredi ödemeleri. Bankalardan almış olduğunuz tüm ihtiyaç, araç veya ev kredilerinin ödeme durumu da kredi notunuzu etkileyen önemli bir faktördür. Taksitlerin düzenli olarak yapılması önemli bir kriterdir. Kredileri tarihinde ödemek bu sebeple önemlidir bir gün bile geç yatırıldığında geciktirilmiş kredi ödemesi konumuna düşecektir.
  3. Bankalardaki mevcut borç ve varlık durumunuz. Bankalarda bulunan mevcut borçlarınız ve varlıklarını da kredi notunuzu etkileyen önemli bir diğer faktörlerdendir. Borcun fazla olması durumunda kredi notunuz düşecektir. Borçlar içerisine kredi kartları, kredili mevduat hesapları tutarları ile bankalardan almış olduğunuz tüm kredilerin taksitlerinin toplamı girmektedir. Borçlarınızın fazla olması kredi notunuzu olumsuz etkiliyor ise bankalardaki mevcut varlıklarınızın çok olması da kredi not performansınızı olumlu etkilemektedir. Vadeli veya vadesiz hesaplarınızdaki nakitler, altın veya hisse senedi gibi birikimleriniz varlıklarınız içerisine girmektedir.
  4. Tüm borçların toplamının kredi limitine oranı. Kredi limitiniz kredi kartı veya nakit avans kullanımı ile kullandığınız kredi ürünleridir. Kısaca açıklarsak mesela kredi limiti 2 bin lira olan birinin her ay bu kredi tutarının tamamını veya daha fazlasını kullanması demek o ay için kredi performansının düşük olacağı anlamındadır.
  5. Ödeme geçmişindeki olumsuz durumlar. Kredi notu performansı son 5 yıllık süre içerisinde kapanmış kredilerin kullanımına yönelik olan ödeme geçmişinden de etkilenir. Bu sebeple aktif kullanımda olduğu kadar son 5 yıl içerisindeki olumsuz ödeme tarihçesi de kredi performansınızı düşürecektir.
  6. Gecikmeye düşmüş hesapların sayısı. Dönem borçlarına ait tutarların üst üste üç dönem ödenmemesi de kredi notunu olumsuz etkileyen bir faktördür. Borçların gecikmeye düşmemesi bu açıdan çok önemlidir.
  7. Finans kuruluşlarının yaptıkları bildirimler. Çalışmakta olduğunuz tüm finans kurumları her ay Kredi Kayıt Bürosuna kişiler hakkında bildirimlerde bulunurlar. Bu bilgiler arasında kredi limit değişiklikleri, mevcutta olan borçların tutarı varlıkların durumu gibi tüm finansal bilgileriniz yer almaktadır. Finans kurumları her bildirim sonrasındaki sonuca göre kredi notunuzu günceller. Bu sebeple finansal durumunuzun hareketleri de aylık kredi notunuzu olumlu veya olumsuz etkileyecektir.
  8. SGK ödemeleri. Kredi notları SGK primlerinin düzenli ödemelerinden olumlu şekilde etkilenmektedir. Finansal kurumlar çoğu zaman belgelenmiş gelir talebine dikkate alsalar da tüketicinin gelirinin olduğunu en resmi şekilde kanıtlayan evrak SGK prim ödemeleridir.

Bu faktörlerin kredi notunuzu etkileme oranları değişse bile bir bütün halinde kredi notunuz üzerinde etkileri çok fazladır.

 

 

Kredi Notu Kaç Puan Olmalı?

Kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredi notları en az 1 bin 500 puan olmalıdır. Eğer kredi notu 700’den düşük ise kredi onayı alınamaz. Kredi notu 700 ile 900 arasında olan kişiler için genellikle banka olumlu veya olumsuz insiyatif kullanır.

Kredi notunuz 900 ile 1 bin 500 arasında ise gelir belgesini beyan ettiğiniz zaman rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz.

Kredi notu 1 bin 700 ile 1 bin 900 arasında olan kişiler her istediği bankadan kredisini rahatlıkla kullanabilir.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir